SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Atlantický oceán (DJ)

Rád bych se čtenářům omluvil za mylnou informaci. Podle údajů od našeho Jarka Lukase se včera nejednalo o jestřába, ale sokola. Původně jsme mysleli, že to byl jastrzeb a ne jestřáb, ale doufám, že se česky sokol nepřekládá do polštiny jako jastrzeb. Zkrátka já prosazuji, po dnešní sms-ce od Jarka, sokola a basta. U nás v rodině má na starosti od jakživa sokolnictvi Jarek a vůbec by mě nenapadlo s jeho názorem na toto téma diskutovat. Jarku děkuji. Dokázali jsme, že naše rodina funguje, jako dobrý tým.
Já bych se ale rád vrátil ke genezi celého pozorování našeho sokola, jak střídavě na obou stěžních žere svoji kořist. Mám totiž rád píseň "Sedí sokol na javori prebirá si drobné perí" v provedení Jožky Severina. Hrají to vždycky z amplionu místního strážnického rozhlasu na začátku slavnosti. Z té písničky, kdo ji zná, jde, a jistě mi dáte za pravdu, až mráz po zádech.
Já když jsem toho dravce uviděl poprvé, tak jsem si samozřejmě zanotoval tuto písníčku. Jak jsem byl smutný, že byl tento dravec identifikován, jako jastrzeb a ne sokol. Jarku s tím sokolem jsi mi udělal skutečně radost, byl to on, o kterém zpívá Jožka Severin. Jo a ještě má, snad to není tajné, "Sokol" přezdívku Jan Hořák, kterého tímto moc pozdravuji i Tomáška a Boženku.
Dnes kromě hezkého námořního větrného počasí, kde jsme ujeli asi 150 mil správným směrem, ještě svítilo sluníčko a bylo teplo. Zkrátka poslední dny naší plavby si užíváme řekněme jarní jachting, který už známe z Evropy.
Hezké počasí umožnilo zahájit úklidové práce. Umyli jsme bedny od ovoce a zeleniny, začali postupně rozebírat a umývat podlahy uvnitř lodě. Jo všechno se musí umýt jarovou vodou a pak opláchnout a dřevo sladkou vodou.
To pro začínající jachtaře.
Odpoledne se k nám na chvíli přidal delfín a na zádi pod větrákem odpočíval nějaký nevodní bílý pták, který byl z toho létání 150 kilometrů od pevniny, nějak na šrot. Pak přišel protivítr a my začali zase poskakovat a naklánět se a houpat. To ale patří k věci. Trochu zase jedeme víc vpravo čili na východ, než bychom si představovali, ale jedeme dopředu celkem standartně kolem 5-6 uzlů a nějaký ten stupeň. Řídí to tam nahoře a nenechají si do toho díky bohu mluvit.

Přeji všem dobrou noc Dušan a celá Selma parta klidně chrupkající do noci.


30.03.2015