SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela

 
 
 

Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela

Mendelova polární stanice je česká výzkumná stanice v Antarktidě ve vlastnictví Masarykovy univerzity. Pro stavbu stanice byla zvolena severní část ostrova Jamese Rosse. Tento ostrov (jeho rozloha je zhruba 2 500 km²) se asi z 80 % nachází pod pokryvným ledovcem, pouze jeho severní část (Ulu Peninsula) je bez ledovce.




Vlastní přepravní akce byla zahájena až po obhájení projektu před komisí CEP (The Committee for Environmental Protection), která zasedá každoročně při „Antarctic Treaty Consultative Meeting“. Projektování stanice a jejích systémů plně respektovalo všechny ekologické předpisy a požadavky, které jsou obsažené v příloze Antarktické smlouvy (Protocol of Environmental Protection in Antarctica).

Doprava v Antarktidě je vzhledem k extrémním podmínkám velmi náročná. Dopravní prostředky musí odolávat silným mrazům a větru i všudypřítomnému ledu. Jediný námořní přístav na Antarktidě je u polární stanice McMurdo. V jiných místech musí lodě zakotvit dál od pobřeží a zásoby nebo cestující se do cíle přepravují malými čluny nebo vrtulníkem.

V roce 2004 provedla malá skupina vědeckých a technických pracovníků přípravné práce na ostrově
 
Jamese Rosse – bylo provedeno precizní zaměření staveniště a příprava terénu pro uložení základů hlavní budovy stanice i technických kontejnerů. Koncem roku 2004
 



byl zahájen transport stavebního materiálu a technických celků z Evropy do chilského Punta Arenas, který realizovala společnost CZECHOSLOVAK OCEAN SHIP­PING s.r.o., a odtud v roce 2005 chilským armádním ledoborcem Almirante Viel na ostrov Jamese Rosse. Stavební práce následovaly bezprostředně po ukončení vyloďovacích činností.

Stanice leží 100 metrů od moře a je tvořena hlavní budovou určenou pro pobyt 15 až 20 výzkumníků a sloužící pro účely ubytování, stravování, relaxace, laboratorní činnosti apod. V okolí se nachází dalších devět technických kontejnerů, v nichž jsou sklady, garáže a elektrocentrála. V současnosti je stanice využívána v letních měsících zejména vědci z brněnské Masarykovy univerzity, je však otevřena i nejrůznějším externím projektům.