SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Stanice na ostrově Nelson Island

Eco-Nelson (původní název) je polární stanice v Antarktidě na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy. Stanice byla založena Jaroslavem Pavlíčkem v roce 1989. Třicet let byla provozována jako jediná soukromá stanice v celé Antarktidě, než ji zakladatel v říjnu 2017 daroval Českému antarktickému nadačnímu fondu (ČANF).

V roce 2018 ČANF stanici pronajal Masarykově univerzitě (MUNI) na 99 let. Provozovatelem stanice je Český antarktický vědecký program (CARP) sídlící na MUNI, který se spolu s ČANF bude snažit co nejdříve a co nejefektivněji stanici uklidit a zrekonstruovat, aby mohla být plnohodnotně využívána k vědeckým účelům. Plánuje se, že po dokončení rekonstrukce bude stanice nově pojmenována.

V únoru 2019 zde proběhl generální úklid ve spolupráci MUNI a ČANF. Během této fáze bylo odvezeno více než 6 tun materiálu a byla doplněna povinná bezpečnostní výbava pro klasifikaci základny jako záchranný přístřešek (tzv. refugium). Přestože jsou budovy tvořící stanici ve stavu umožňujícím pouze provizorní používání, základna nyní splňuje všechny předpisy.

Český antarktický vědecký program garantuje jak provoz stanice v souladu a národním i mezinárodním právem, tak řádnou realizaci vědeckého výzkumu nejen českými vědci. Vědečtí pracovníci původní základnu využívají jako zázemí pro terénní práci až do doby dokončení zásadní přestavby stanice (povolení k rekonstrukci pro Masarykovu univerzitu vydalo Ministerstvo životního prostředí v roce 2018), jejíž termín závisí na finančních možnostech ČANF a CARP. Do své rekonstrukce je stanice schopna sloužit jako provizorní (přídavné) zázemí pro terénní vědecký stanový tábor do počtu 9 osob.

Od roku 2018 na stanici realizuje výzkum Český antarktický vědecký program; probíhá zde výzkum klimatologický (automatická meteostanice nainstalována v březnu 2018), ornitologický (ve spolupráci s Univerzitou Palackého Olomouc) a rostlinně-fyziologický. Plánováno je do programu zahrnout i mikrobiologii, geologii, geomorfologii, limnologii, paleontologii a glaciologii.

Bez předchozího společného souhlasu majitele a provozovatele nelze na stanici pobývat.

 

Stanice se nachází na 62°14`46,68`` j. š., 58°58`55,92``z. d. na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy. Ostrov se nachází zhruba 100 km od pobřeží Antarktického poloostrova. Stanice má z logistického hlediska velmi příznivou polohu, od sousedního ostrova Krále Jiřího, na kterém se nachází několik polárních stanic jiných států a letiště Aeródromo Teniente Rodolfo Marsh Martin, je Nelsonův ostrov oddělen pouze 400 metrů širokým průlivem. V průběhu sezóny jižního léta se lze na ostrov Krále Jiřího dostat letecky z chilského Punta Arenas.