SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Český antarktický nadační fond chce podporovat výzkum ledového kontinentu

Nově založený Český antarktický nadační fond má podpořit vědeckou práci českých odborníků v Antarktidě. Přes dvacet let trvající systematický výzkum s sebou totiž nese vysoké náklady nejen na vědeckou činnost, ale také na udržování provozuschopnosti stanice Johanna Gregora Mendela, kterou na ostrově Jamese Rosse vybudovala před osmi lety Masarykova univerzita. Doposud se náklady hradily převážně prostřednictvím infrastrukturních grantů a podpory na vědu a výzkum. Nyní mohou zájemci přispět na číslo účtu nadačního fondu: 284595949/0300.

Práce českých vědců je na poli mezinárodního výzkumu polárních oblastí velmi pozitivně hodnocena a přinesla České republice mimo jiné konzultativní status v rámci členských států Antarktické smlouvy. „Vědečtí i administrativní pracovníci Masarykovy univerzity spojení s jejími polárními výzkumy si však dobře uvědomují nesnáze především v oblasti financování, které s sebou nese logisticky náročná destinace v Antarktidě, jakož i současný stav podpory primárního výzkumu. Proto byl založen privátní Český antarktický nadační fond, jehož úkolem je podporovat české výzkumné aktivity v Antarktidě, v současné době tedy především vědecký program na stanici J. G. Mendela,“ uvedl prezident fondu a zakladatel české stanice v Antarktidě Pavel Prošek.

Nadační fond založil Dušan Jamný, generální ředitel společnosti Czechoslovak Ocean Shipping, s.r.o., která je již od doby stavby stanice na ostrově Jamese Rosse zodpovědná za její logistický a technický servis. „Český antarktický nadační fond tak není součástí struktury Masarykovy univerzity, ani jí nijak nebude konkurovat či suplovat. Jeho posláním je zajistit finanční i materiálně-technické prostředky pro podporu českého výzkumu Antarktidy, na něž univerzita nedosáhne, tedy především ze soukromých zdrojů,“ zdůraznil Prošek.

Odborníci převážně z Masarykovy univerzity, ale i dalších vědeckých institucí již devátým rokem zkoumají na ostrově Jamese Rosse lokální klima, měří rychlost ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy a monitorují UV záření včetně škodlivého UVB záření, které k povrchu Země proniká během každoročního úbytku stratosférického ozónu nad Antarktidou. Vědci se zaměřují také na reakci vegetace na měnící se klimatické podmínky, biodiverzitu mikroorganismů, parazitologii antarktických ryb a další oblasti. Výzkum bude pokračovat i na přelomu letošního a příštího roku, kdy 29. prosince vyrazí na stanici J. G. Mendela patnáctičlenná expedice.

 

Více na: antarcticfoundation.cz
Kontakt: Jaroslav Žák, mobil: 777 01 21 14; e-mail: jaroslav.zak@antarcticfoundation.cz



11.12.2014