SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Český antarktický nadační fond podporuje 29. zasedání COMNAP


31 July - 2 August 2017
 
logo_COMNAP_Brno final.jpg

 
   
   Česká republika je jednou ze třiceti zemí, které v Antarktidě soustavně a úspěšně realizují svůj výzkum. Daří se jí to především díky existenci infrastruktury České vědecké stanice J.G. Mendela v Antarktidě, jejíž provoz je financován z prostředků projektu výzkumné infrastruktury CzechPolar2 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a kterou vlastní Masarykova univerzita. Český vědecký program na bílém kontinentě proto zastřešuje Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity, která je díky svým skvělým výsledkům od roku 2013 členem výboru manažerů všech národních antarktických programů (COMNAP, Council of Managers of National Antarctic Programmes).   Již XXIX. zasedání (AGM, Annual General Meeting) této významné organizace proběhne letos poprvé (a na dlouhou dobu naposledy, nebo národní programy se v pořádání zasedání střídají) v ČR, konkrétně v Brně. Meeting trvající od 30.7. do 2.8. organizuje Přírodovědecká fakulta ve spolupráci s Českým antarktickým nadačním fondem a s podporou Magistrátu města Brna.


   Mimo standardní agendu má zasedání COMNAP na svém programu např. konferenci lékařské sekce věnovanou mj. telemedicíně (lékařská asistence na dálku), návštěvu univerzitního kampusu v Bohunicích, nebo workshop týkající se nových technologií, ochrany životního prostředí a efektivního provozu sezónních stanic.
   V průběhu zasedání dojde rovněž k ukončení významné éry, nebo pan prof. Pavel Prošek, zakladatel České vědecké stanice J.G. Mendela v Antarktidě, před svým odchodem do důchodu symbolicky předá vedení českého národního vědeckého programu svému nástupci, zkušenému polárnímu vědci doc. 
Danielu Nývltovi z Geografického ústavu PřF MU.
   Přestože zasedání je veřejnosti nepřístupné, může být i tak divácky atraktivní - na parkovišti před hotelem International Brno, kde se bude akce konat, bude po dobu zasedání k vidění i těžká sněžná technika, která v horkém brněnském létě jistě kolemjdoucí zaujme. Jako součást propagace akce a pořadatelů bude na několika místech v Brně (ve dnech 24.7. a 28.7.) natočen krátký klip, ve kterém vystoupí nečekaný kompars -
plyšový tučňák Johann (maskot ČANF) a jeho přátelé, kteří se následně stanou milou upomínkou na Českou republiku a Brno věnovanou účastníkům zasedání.

 
 Akce se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála. 


 


25.08.2017