SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Expedice na Antarktidu 2023

Letošní expedice na Antarktidu vyrazila 27. ledna z ČR mikrobusem na letiště do Vídně. Výprava stihla během přesunu v Madridu odvolit v letošních Volbách prezidenta ČR. Několik dní strávili v Chile ve městě Punta Arenas. Dne 1.2.2023 se letecky přesunuli přes Drakeovu úžinu na ostrov Krále Jiřího a prostřednictvím lodi chilského námořnictva ATF-65 Janequeo vypluli na ostrov Nelson Island a ostrov Jamese Rosse. Letos má výprava celkem 23 členů, z nichž jsou dvě ženy. Národnostní složení výpravy je rovněž pestré: mimo Čechů jsou zde jeden vědec a vědkyně ze Slovenska, dva vědci z Turecka, jeden z Portugalska a jeden ze Spojeného království.

První část výpravy vedená RNDr. Václavem Pavlem, Ph.D., zástupcem ředitele Českého antarktického nadačního fondu má 9 členů a na ostrově Nelson Island stráví cca 14 dní. Od pátku 3.2. pracují v podmínkách technicko-logistického refugia a terénního kempu CZ*Eco Nelson. ČANF letos včetně Dr. Pavla vysílá do Antarktidy celkem pět pracovníků, kteří se budou coby dobrovolníci podílet na technickém zabezpečení provozu infrastruktury obou základen, plus podporuje cestu dvou vědců z Turecka, jejichž účast umožnila expedici využít sdílenou leteckou přepravu z Jižní Ameriky na ostrov Krále Jiřího.

Druhá část výpravy vedená Mgr. Filipem Hrbáčkem, Ph.D., pracovníkem Geografického ústavu PřF MU dorazila v noci ze soboty na neděli na ostrov Jamese Rosse. Na České vědecké stanici J.G. Mednela budou působit včetně cesty 2 měsíce.

Cílem letošní expedice je dlouhodobý monitoring klimatu a komplexní sledování stavu polárních geo- a ekosystémů, tedy tamních ledovců, dlouhodobě zmrzlé půdy, odledněného území umožňujícího růst nižších rostlin, říčních a jezerních systémů a dalších geomorfologických útvarů. „Pokračovat bude loni započatý pětiletý projekt JUNIOR STAR, zaměřený na studium změny dlouhodobě zmrzlé půdy v oblasti Antarktického poloostrova, i medicínský výzkum vlivu stresu na fyzické zdraví pracovníků v polárních oblastech ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava,“ uvedl Filip Hrbáček. Nově zde odstartuje geofyzikální projekt, v jehož rámci se na obou lokalitách nainstalují přístroje pro monitorování dlouhodobě zmrzlé půdy. Do budoucna má systém umožnit kvantitativní analýzu současného vývoje půdního ledu v oblastech dlouhodobě zmrzlé půdy v souvislosti s klimatickými změnami.

V rámci spolupráce Českého antarktického výzkumného programu s průmyslem a aplikační sférou začne během letošní expedice testování pomocného zařízení společnosti COMET SYSTEM pro automatickou meteorologickou stanici, který se uchází o udělení licence na používání ochranné obchodní známky Testováno v Antarktidě.

Na stanici J. G. Mendela, která vědcům slouží již déle než 15 let, je letos plánovaná rozsáhlá oprava střechy hlavního ubytovacího objektu.

Podle dosavadních zpráv jde vše podle plánu a my přejeme expedici, a to jde takto dále a těšíme se na průběžné informace, o které se s Vámi rádi průběžně podělíme prostřednictvím našich facebookových stránek.

 

Zdroj: https://www.facebook.com/polar.sci.muni.cz



06.02.2023