SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Hledaní cesty na Rossovo moře

Dnes měl být ten den. Den, ve kterém změříme své síly s ledovou hradbou, která nás dělí od Rossova moře. Nové satelitní snímky ovšem potvrdily obavy, že od západu je ledová situace velmi nepříznivá a počasí následujících dnů tuto cestu kolem "Cape Adare" znemožňuje. Podle předpovědi totiž bude příští tři dny silná bouře. Naše strategie se mění. Pojedeme nad 70-tou rovnoběžkou na východ a vjedeme na Rossovo moře z východní strany na severním větru. Je krásný slunečný den a my plujeme východním směrem. Je vysněná neděle. Snídaně, kávička, občas nějaká velryba kolem. Po obědě (máme s Krzyszkem další z "kambuzu") vepřové na paprice s rýží, teda měl být guláš, ale falešný jsem nechtěl, tak když dal Tomek vepřové, bylo na paprice s rýží. Název jsem zkoušel v češtině, prošli všichni, i když „falszywy gulasz“ se taky líbil.
Počasí bylo natolik pěkné, že příznivci námořního jachtingu Arturek a kapitán vytáhli genaker, takový polobalón, který se vytahuje z útrob jachty jenom výjimečně a je náročný na vztyčení. Kluci jsou pracovití a šikovní a tak se jim to podařilo a "hej rup", všichni měli velkou radost, jak to vyšlo.
Na večer se objevují, tentokrát blíže, další velryby. Setkání s tímto tvorem, obzvl᚝ když vydechne, je pořád bezkonkurenční zážitek. Jsme sledovaní celou cestu.

Zdravíme všechny naše příznivce Dušan

Piotrek, Kris, Tomek, Krzysiek, Wifi, Jacek, Leon, Luby, Damian i Artur01.02.2015