SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Hornův mys - znovu obeplut

Hornův mys, Ohňová země, Chile /Tierra del Fuego/
Po 351 dnech – znovu jsme obepluli Hornův mys

V noci z 24. na 25. března středoevropského času Selma Expeditions vedená kapitánem Piotrem Kuzniarem obeplula Hornův mys z Pacifiku do Atlantického oceánu. Dosáhla tak opět pozice ze dne 8. dubna 2014 a uzavřela tímto velký okruh expedice SELMA-ANTARKTIDA-VYTRVALOST.

Z paluby:
„..bouře, která se blížila do Drakeova průlivu zeslábla. V příjemných podmínkách míjíme Horn a uzavíráme kruh expedice SELMA-ANTARKTIDA-VYTRVALOST. Máme naději, že dobrý vítr nám umožní rychle překonat průliv Le Maire mezi Ohňovou zemí a Ostrovem Stavů (Isla de los Estados). Vzdálenost naší plavby od Hornu k Hornu je 21.595 mil (39.994 km). Poslední měsíce byly tvořeny úžasným kaleidoskopem zážitků a dobrodružství. Zažili jsme neuvěřitelné. Podívali jsme se do útrob vulkánu, viděli jsme rychle zamrzající moře, přepluli jsme ledovou bariéru, plavili jsme se v mrazu a bouřkách podél Velké Rossovy ledové bariéry, byli jsme ve Velrybí zátoce a u chaty Sira Shackletona, dobyli jsme vulkán Erebus. Ale to není konec. Musím ještě bezpečně doplout do přístavu Mar de Plata a vytáhnout lana. Teprve tehdy budeme slavit...“

V průběhu 351 dní Selma s různými posádkami přeplula Pacifik, doplula do Austrálie, zúčastnila se legendární Regaty Sydney – Hobart (70. ročníku). Ze současnou posádkou jsme vypluli v polovině ledna 2015 z Hobartu v Tasmánii, dopluli jsme do nejstudenější vodní plochy na Zemi – do Velrybí zátoky, která leží v antarktickém Rossově moři, kde jsme vytvořili světový jachtařský rekord v plavbě, co nejvíce na jih. Na Rossově ostrově navštívila posádka chatu Sira Ernesta Shackletona a zdolala vrchol aktivní sopky Erebus (3.794 mnm). Poté, utíkajíc před zamrzajícím Rossovým mořem, jsme pluli kolem Antarktidy, abychom po 68 dnech od posledního přístavu dopluli ke skalistým břehům Hornova mysu (Cabo de Hornos 55°59Œ, 67°16`W – nejjižněji položené místo Jižní Ameriky, které je součástí Chile resp. Ohňové země). „Hornův poledník“ je uznávanou hranicí mezi Pacifikem a Antlantikem. Jméno mysu dal holandský jachtař Willem Schouten z města Hoorn, který ho jako první obeplul 29.01.1616.

V okolí Mysu, podobně jako při poslední návštěvě v dubnu 2014, se vítr výrazně uklidnil a místo, které je spíše známé ze strašidelných příběhů, přivítalo posádku Selmy neobvyklým klidem. Do závěrečného přístavu máme ještě „páru“ dní nonstop plavby kolem Jihoamerického kontinentu – na sever, až do Mar del Plata v Argentině.



24.03.2015