SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Jižní Atlantik - čím blíže, tím pomaleji

Vítr proměnlivý. Kombinujeme plachty jako pokeroví hráči karty. Po poslední noci plné větru přišel den s pouze slabými závany. Trénujeme různé kombinace plachet. Námi vybrané plachty vytahujeme ze skladu a vytahujeme na stěžeň. Jiné zase balíme zpět pod palubu. Ale bohužel se různé kombinace míjí účinkem a uplutá vzdálenost se příliš nezvětšuje.
Hrajeme si s větrem a věříme, že štěstí se k nám obrátí čelem.... Po 16 hodině – drift. Měli jsme asi slabé karty, oceán nás prohlédl... Několik hodin odpočíváme. Driftujeme. Nejsme to my, kdo zde diktuje pravidla. Můžeme se pouze přizpůsobit podmínkám, které nám diktuje Oceán s Větrem a využít každou šanci, která se objeví.
Snažíme se využít káždý závěv větru. Bojujeme o každou další míli. Toto není vyčerpávající boj s živlem, ale slovy skippera Piotra – „porod“. Postupně se tlačíme vpřed, ale dnes docela pomalu.
Do Mar del Plata nám zbývá méně než 300 mil (kolem 550 km), přesně tolik, kolik je vzdušnou čarou z Gdaňsku do Zakopaného. Zároveň blízko i daleko. Nᚠplán je urazit tuto vzdálenost za maximálně 3 dny. V noci se má objevit silnější vítr, sice ne z vhodného směru (severní), ale alespoň se pohneme! Určení ETA (Estimated Time of Arrival – předpokládaný čas připlutí) je trochu ruleta.
Dnes je den „BEZ“. Bez větru, bez ptáků, bez delfínů, bez racků. Ale ve vodě se začíná objevovat rostlinstvo. Neklamné znamení, že břeh je blízko! Slunečno, ale chladněji než včera. Paluba je opět plná ukecané posádky. Plujeme dál. Vytrvalost!!!

Ze Selmy „BEZ“ pozdravují:
Piotr, Jacek, Damian, Wifi, Leon, Artur, Luby, Dušan, Krzysiek, Tomek, Kris
31.03.2015