SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Jižní Atlantik - vítr a plnou parou vpřed!

Kolem 15.00 (místního času) se konečně objevil vítr, příznivý. Plachty nahoru – jedeme! Selma již měla dost driftování. Nyní plujeme stále rychleji! Aktuální rychlost 8 až 9 uzlů (15-16 km/h). Za poslední den jsme urazili 181 mil.
Den je slunečný, bez mraků, plavba je příjemná, poprvé plujeme přesně v plánovaném směru. Je to pro nás milé překvapení po několika dnech kličkování.
Poblíž jachty vidíme velkou skupinu lachtanů a nad nimi létají albatrosi. Určitě našli potravu... Nám zásoby právě došly. Ale pouze zásoby masa a uzenin. Vydržely skoro tři měsíce. Loučíme se hovězím v houbové omáčce se zeleninou. Všem chutnalo! Jako desert sladkosti s čajem (máme ještě zásoby vody z ledových ker, které jsme vylovili u ostrova Petra I.). Pro zpestření večeře otevíráme dvě různé marmelády! Švestkovou a jahodovou. Tak je alespoň nazval výrobce. Chuově jsou si dost podobné.
Měli jsme také návštěvu – na palubě. Před polednem se objevil (letící rovnoběžně s lodí) malý, bílý čáp. Dlouho bojoval s protivětrem při pokusech o přistání. Nakonec se zachytil o lana, spadl na palubu a po chvíli, kdy se držel lan, odletěl. Ještě chvíli dělal Selmě ve vzduchu společnost, ale nakonec pták vyhrál. K večeru se objevil silnější host. Jestřáb. V drápech držel lapeného ptáka. (Uklidňujeme čtenáře – nebyl to ten malý čáp, určitě ne) Jestřáb použil Selmu jako prázdný stůl. Na vrcholu hlavního stěžně začal konzumaci. I když trochu houpalo, neměl žádný problém s udržením rovnováhy. Po jídle ještě na jachtě zůstal. Plul s námi do pozdní noci... a také odlétl.
Vítr nás naplňuje optimismem, taktéž sluníčko. Humor nás neopouští. Radost z blížícího se cílového přístavu se mísí se smutkem z toho, že se blíží konec... Vzdálenost do přístavu v Mar del Plata je ještě okolo 600 mil (1.100 km), ale každou hodinou se zkracuje...

Z letící Selmy pozdravují:
Piotr, Jacek, Damian, Wifi, Leon, Artur, Luby, Dušan, Krzysiek, Tomek, Kris


30.03.2015