SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Jižní oceán (DJ)

Ráno u Petra I., kambuz a jiná dobrodružství.

Během noci jsme se houpali v dryftu a následně, díky změně směru větru, jsme z jihozápadni strany ostrova přejeli na severovýchodní. Když jsem nastoupil do práce, tedy kuchyně zvané kambuz, tak kluci už na palubě lovili ledy a výborně se u toho bavili. Svítilo sluníčko a kolem nás byly rozesety nádherné ledovce, jejich dynamiku pohybu, vzhledem k vodě, zachytil Kris na kameru. Vítr studený a několikametrová mrtvá vlna dávala znát, že to, že jsme změnili pozici lodi, od večera kapitán neudělal náhodně. Venku totiž fouká "jižák" asi 70 uzlů, což je skutečně dost i na místní poměry. Každý vítr nad 50 uzlů si zasluhuje můj respekt i úctu. Tady na Petru I. je možné vidět ještě jednu zajímavost. Ostrov sám je uprostřed modré oblohy a všude kolem jsou černá mračna. Na vrcholu ostrova Kristensentoppen, pak je místní oblačnost, která z vrcholku a jeho okolí dělá celou scenérii ještě zajímavější. Ostrov jako takový, zas vytváří uprostřed oceánu, daleko od kontinentu (samozřejmě antarktického), atmosféru Anarktidy. U jeho břehu se zachytávají plovoucí ledovce z Antarktidy. Tady fouká vichřice, která je místní a způsobuje vychlazení vzduchu na vrcholcích celého ostrova a padá podél jeho strmých strání dolů.
Čas od času, se celé stráně utrhnou a vytvoří nové ledovce, plovoucí a žijící si svým životem. Vzhledem k mrtvé vlně a struktuře pobřeží rezignujeme z přistání na břehu ostrova. Krásný zážitek, který nám, ale zprostředkovaně i vám, zůstane navždy v paměti.
Vítr fouká z boku do zad, což je pro nás ideální a my vyrážíme dál směrem k mysu Horn a dále do Mar del Plata. Do cíle naší cesty zbývá ještě 2300 námořních mil přes Drakeův velmi známý průliv. Na rozloučenou nám přišli předvést svoje hrátky dvě velryby humpack, takové ty obrostlé s bílými předními ploutvemi. Už se to stalo tradicí, která se může zopakovat jen u břehů Jižní Ameriky, držte palce, uvidíme...


Ze Selmy, která má opět dostatek sladké vody zdraví:

Dušan, Jacek, Piotrek, Leon, Kris, Luby, Tomek, Artur, Damian, Wifi i Krzysiek.17.03.2015