SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Jižní oceán (DJ)

Zajimavé úkazy, nejen přírodní.

Po kambuze, který se vydařil a kvůli roztápějícímu se ledu na ploténkách vařiče, byla z obědu obědovečeře a na večeři jen sladký krém z prášku a ovoce. Šel jsem spát, abych byl posílen na další den. Nic se nemá přehánět.
Ležel jsem a ležel, usnul jsem ve dvě ráno a šel do práce ve čtyři. Nechtělo se mně, musím se přiznat, i když jsem tady dobrovolně a vlastně pro radost, tak mě ta noc zmohla. Mohlo za to hlavně opětovné stání v dryftu. Noc byla tak černá, že nebylo vidět špičku nosu, natož ledové kry po cestě. Vítr foukal a vlny tudíž dělaly s lodí své. Mlátil jsem se ze strany na stranu, v jednom spacáku horko, protože přece jenom, jsou teploty místo mínus deset a více, spiš tak maximálně do mínus pěti, tak jsem vlezl do druhého méně teplého. Pak jsem zas nevěděl, jestli je mi horko nebo zima a pro jistotu si dýchal do spacáku a tudíž zvyšoval jeho vnitřní teplotu tak intesivně, že mně bylo opět horko. Teď to bude spíš o individualních pocitech každého z nás, protože naše termoregulace dostane zabrat. Nevím co si oblékat na vachtu, protože nikdo neví, co nám daný vítr přinese. V Jižní Americe začíná být podzim, což také není žádné horko, ale na druhou stranu my přece jedeme z nejstudenějšího moře na světě, nám asi bude všude horko. Však se to včas dozvíte na těchto stránkach.
Noc pokračovala a my nakonec, abychom se neumlátili k smrti, jsme vyrazili pomalinku polehounku na malé přední, dá se říci plachtičce 3 uzlovou rychlostí směrem dopředu. Když jsem přišel ve 4 ráno na vachtu, tak se za chvilku udělalo světlo, roztáhli jsme kosatku a hlavni plachtu a vyrazili plnou parou vpřed. Dnešní den je ve znamení kormidlování, koukání a jízdy směrem na sever. Kdybychom se stihli dostat do Drakeova průlivu v rámci současného frontalního systému, byla by to nádhera, protože za ním jde brázda nízkého tlaku se silnějšimi větry z horších směrů, čili více od severu. Uvidíme. Mezitím zas přešel den a já sedím a píši vám tyto řádky z další noci, od 20 hodin jsem na vachtě. Po půlnoci jsme kvůli totální tmě museli sundat všechny, jak si pamatujete 2 plachty a začít se střídat na "oku" po 15 minutách. Možná nebude ta tma trvat tak dlouho, uvidíme.
Ještě než  půjdete spát, protože co se dělo 19.3. bude až příště, tak se s vámi chci podělit o nádherné pocity z dnešní noci. Svítili hvězdičky, byl nádherně vidět Orion a korunu všemu dal fosforeskujici plankton, který svítil ve vlnach odrážejících se od lodi. Není teplo, ale je celkem příjemně. To znamená, že když fouká, tak vám netuhnou svaly v obličeji a vzduch začíná  být krásně svěží a skoro až voňavý.

No, dost toho rozněžňování, jsme námořníci, tak čaj a hurá hledět do tmy, jestli se na nás neřítí nějaký ten ledovec.

Dobrou noc přeje, teď slyším, že Tomek zjistil, že nám rozmrzla voda v tancích. Všechny pocity byly správné, bliží se teplo, huraaáá,

Dušan a celá posádka


18.03.2015