SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Jižní Oceán (DJ)

Den Petra I.

Teď je to jako s tou slovenskou předpovědí počasí, "ráno hmlisto, odpoludnia takisto a v noci tma jak v ....". Takže, tady je také velká tma a to bohužel nedovoluje jízdu, jelikož jsou kolem nás všude nádherné ledovcové útvary. Bohužel jejich fotografie jsou nádherné v knihách, ale pro námořní navigaci jsou jedním z obávaných rizik. Být v noci na službě, když loď jede v mrazivém počasí je náročné fyzicky, ale chodit na 15 minutové "oko" a dívat se do tmy, jestli tam do něčeho nenarazíme, je ještě náročnější. To se teď odehrává každou noc.
Ráno po čtvrté zvedáme plachty a show pokračuje v hodně volném tempu dál.
Po snídani přišel kapitán s informaci, že by nebylo od věci na tom ostrově Petra I. přistát. Přistála tam prý v historii jen jedna výprava a to helikoptérou. Znamenalo by to, zase vytáhnout sbalený člun z přídě, zavěsit na něj motor, vyrazit k sopečnému ostrovu, který nemá pláže, ale strmá skaliska. Je to výzva a my musíme vydržet a zrealizovat po cestě, co se dá, protože do těchto končin se nejezdí a to znamená, že se sem už asi nikdy nedostaneme. Bohužel máme od kapitána další informaci, že nám zítra začne podle předpovědi foukat vítr od nosu, čili z přídě a tudíž i když nám bude zbývat k ostrovu jenom asi 80 mil, tak bude těžké se tam dostat. Uvidíme, jak to dopadne. Držte palce, a vám můžeme poslat nějaké pěkné fotky a videa.
Odpoledne s Jackem testujeme rozmrzající kapalinu, kterou mi dal Vláďa Honig. První positivní informace, sice se led nerozmrazil, ale lépe se otlouká. Jsme optimisté a aplikujeme roztok ve větším množství a pravidelně. Teď by se nám hodilo, abychom nemuseli otloukat palubu každý den. Otloukli jsme během 2 hodin celou příď a byli šastní.
Míle ubíhají velmi pomalu, pitná voda ze sudu mizí a následující večer plný nekonečné tmy a bez pohybu vpřed se blíží.
Ráno moudřejší večera. Zabaluji se do dvou spacáků, protože člověk se ve spacáku nezahřeje, pokud si tam teplo neudělá a tuto noc je mi nějak zima.
Pouštím si na mobilu polskou komedii a chce se mi spát. Ráno mám vachtu až od 8 hodin, huraááá.

Dobrou noc a nechte si něco hezkého zdát, třeba, jak se plavíte na plachetnici po ledových oceánech ...

přeje Dušan a spící posádka Selmy14.03.2015