SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Jižní Oceán a ještě k tomu pátek (DJ)

Přicházím do služby ve 4 hodiny ráno. Kluci mají po celé noci vykoukané oči, ale viditelnost v kombinaci s trochou svitu měsíce, jim umožnila jízdu, což je pro nás alfa a omega rychlého postupu vpřed. Máme vítr z boku celkem rozumné síly, takže se toho snažíme využít.
Vachta se trochu táhla, ale vidina teplého spacáku, nakonec překonala všechno. Teplota klesá a klesá. Stupínek po stupínku, ale přece. Už se těšíme, až za Petrem 1. zahneme konečně na sever. Tady je sever symbolem tepla a radosti, na rozdíl od vnímání severu a hlavně severáku u nás.
Celý den jsem kromě steaku k obědu až do večeře spal. Vyplatilo se, večer od 20.00 hodin na vachtě, se tak rychle udělala totální tma, že kapitán zavelel poprvé na této cestě díky tmě a špatné viditelnosti, plachty dolů a jdeme do dryftu. Naposledy to bylo v ledech díky větru.
Střídáme se 3 po 15 minutách. Problém je, že musíme sedět 15 minut před službou po tmě na můstku, abychom něco viděli. Takže z toho vychází 15 minut ohřát u kamínek, 15 minut mrznout na můstku a 15 minut mrznout venku. I když nemáme pohon, loď jede svůj 1 uzel a musíme dávat pozor, abychom do nějakého ledu nenarazili. Dnes jsem se dovolal domů, tak jsem takový šastný. Domov, to je hodnota, ke které se dá vzhlížet, že byste tomu nevěřili.

Zdraví všechny mrznoucí a bojující námořní dopisovatel Dušan a jeho parta.13.03.2015