SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Jižní oceán - kolébáme se vpřed...

Noc bez zážitků. Drift. V 04.30 vyplouváme. Plujeme klidně a důstojně. Bezvětří. Naštěstí přichází jasný, slunečný den. V podpalubí se okamžitě otepluje. Venku se v ostrém slunci předvádějí ledové hory. Mění se každým okamžikem, pod různými úhly se stávají skvělými objekty k pozorování. Klidná, skoro stojící hladina moře nádherně zrcadlí nebeskou modř a ledové obry. Vachty jsou okamžikem odpočinku, u kormidla vesele vyhrávají hity posledních let. Pohodička. Odpočíváme, ukončujeme úklid ledu z paluby. Nad ledem s velkou pomocí slunce vyhráváme!
K ostrovu Petra I. máme asi 60 mil. Čekáme na vítr…. Zásoby nafty si necháváme na horší chvíle, jelikož benzinky po cestě nepotkáme…
Večer plyne lenivou konverzací v jídelně. Plán na neděli zní bojovně – Krzysiek navrhuje skočit do města nebo do kina… Všichni ale jeho plán odmítají. Zábava je nad námi. Hvězdné divadlo. Tak jasně zářící a skvěle viditelné hvězdy jsme během naší plavby ještě neviděli. Padají nám za límec! Odráží se na hladině, nebe na nás padá, stačí na chvíli zvednout hlavu… a úplně tě zamrazí. Běžíme se zahřát do podpalubí, zpět na palubu, hlavu nahoru až do dalšího zmrznutí nebo bolesti za krkem. Máme na Selmě astronomickou observatoř zdarma. Jižní kříž nad hlavním stěžněm, za zádí obrácený Orion (starý známý z našeho nebe), mléčná dráha nás doprovozází vpřed. Plujeme po nebi, ve hvězdách. Je kouzelně. Kouzelně!

Ze Selmy brodící se hvězdami pozdravují:
Jacek, Luby, Piotrek, Leon, Damian, Artur, Tomek, Kris, Dušan a Krzysiek15.03.2015