SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Mount Erebus zdolaný! Posádka Selmy opět pohromadě.

Rossovo moře, Rossův ostrov, záliv Backdoor Bay

Celá posádka je kompletní na palubě Selmy! Celí, zdraví, vysmátí. Opálení, unavení, promrzlí. Vítězové. V jídelně jde pára z hrnků s horkou, hustou polévkou a běží živá konverzace. Všichni o všem najednou. Posádka Selmy je opět pospolu!
Byl to dlouhý pochod. Máme velkou radost ze zdolání této neobyčejné sopky a také z bezpečného návratu na Selmu. První den nám zabrala příprava vybavení, balení jídla apod., čtyři dny výstup, návrat – další jeden den. Vybudovali jsme 3 základny: základna I – ve výšce 900 m, základna II – ve výšce 1800 m a nakonec základna III – ve výšce 2800 m. V noci teplota ve stanech klesala hluboko pod bod mrazu. Naše loňské tréninky v Alpách – k nezaplacení. Ale i tak nám po dlouhém pobytu na jachtě chyběla kondice a na konci výstupu to bylo znát.
Počasí nám všeobecně přálo. První den výstupu byl slunečný s krásnými výhledy, druhý bohužel horší: totální mlha a pochod „na dotek“, ale třetí den mezi základnami II a III opět zlepšení počasí a dobrá viditelnost. Čtvrtý den, během výstupu na vrchol, vysněné počasí – vítr se ztišil a byl slunečný den. Koruna sopky je vytvořena ze žluto-černé lávy a sopečných pum. Sopka je aktivní, celou dobu z ní vychází dým a na krajích můžete spatřit pásy fumarol. Kráter dělá dojem. Zevnitř se valí dým, někdy zvuky. Ze scenérií z vrcholu Erebusu se tajil dech. Za nedalekou horou Terror byla vidět velká rovná pláň Rossova šelfového ledovce sahající až k horizontu. Viditelnost dosahovala až k několika desítkám kilometrů! Poté, co jsme pod bílo-červenou vlajkou na vrcholu vulkánu udělali sérii fotek, sestoupili jsme do III. základny. A následně jsme se vrátili domů – na Selmu. Jachta na nás čekala.... Etapa „Erebus“ trvala celkem 6 dní. „Horská skupina“ v obszení: Piotr Kuzniar (skipper), Piotr Lubaczewski, Krzystof Jasica, Michal Gawron, Krzysztof Pelka a Artur Skrzyszowski dorazila na vrchol sopky . Současně na Selmě zůstali Tomek Lopata (co-skipper), Dušan Jamný, Leszek Rychlik, Damian Swies a Jacek Zaluski čili „mořská skupina“. Bojovali o bezpečí Selmy proti ledu, který vplouval do zálivu. Několikrát museli zvednout kotvu a vyplout na nějakou dobu z Back Door Bay. Pro „horskou skupinu“ připravili „záchranou stanici“ (sklad potravin na pevnině) pro případ zhoršení počasí, které by nedovolilo jachtě čekat na „horaly“. Naštěstí zásobárny nebylo potřeba a my jsme nemuseli čekat na zlepšení počasí. Celou dobu vyráběli (topili) sladkou vodu a zvětšovali zásoby. Bezpečně vyzvedli naši skupinu z pevniny a dovezli na Selmu .
Výstup na Erebus, nejjižněji ležící činnou sopku vysokou 3.794 m, byl finální tečkou naší výpravy do Rossova moře. Erebus, záliv Backdoor Bay, chata Shackletona, to jsou další místa svázané se Sirem Ernestem Shackletonem – dorazil zde v lednu 1908. Je to jedna z hlavních výzev naší expedice SELMA – ANTARKTIDA – VYTRVALOST, která je poctou tomuto velkému cestovateli a badateli k výročí 100 let od jeho smrti.
Nᚠnejbližší plán je odpočinek a poté již cesta zpět. Dle možností rychle, protože teplota vzduchu klesá den ode dne (dnes od mínus 6 do mínus 12°C, předpověď na zítřek mínus 9 až mínus 15°C). Brzy se zde objeví mladý led. Připravujeme přesné plány na zpáteční cestu po přeplutí ledové bariéry mezi Rossovým mořem a Jižním oceánem.

Dobrodružství nás čeká za horizontem a jak říká Dušan – „cesta je nᚠcíl.....“

Posádka Selmy
Piotr, Tomek, Jacek, Michal, Piotrek, Artur, Damian, Dušan, Kris, Krzysiek a Leszek


22.02.2015