SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Noc s Andersenem proměnila pražské Klementinum v ledový palác Sněhové královny

15. ročníku se zúčastnil krasobruslař TomᚠVerner a také Český antarktický nadační fond.
Do pražského Klementina přijeli letos na Noc s Andersenem děti z 5. tříd Základní školy v Ondřejově. Slavnostně je zde přivítal ředitel Národní Knihovny Mgr. Miroslav Rovenský spolu se svými kolegy a hned vzápětí se dětem představil i tučňák Johann, maskot Českého antarktického nadačního fondu, který vznikl na podporu výzkumu v polárních oblastech. Následovala krátká prezentace fotek a povídání o Antarktidě, kde se fond angažuje. Všichni zúčastnění si nakonec odnesli domů malého plyšového Johanna výměnou za slíbenou pohádku, kterou děti o tučňákovi vymyslí. Výherní příběh bude zveřejněn na webových stránkách Českého antarktického nadačního fondu.
Po vyprávění o zamrzlém kontinentu se servírovala pizza a následovala prohlídka překrásných prostor Klementina, která se samozřejmě neobešla bez strašidelného příběhu.
První zastávka byla v Zrcadlové kapli z 18. století, kde dětem zahrál ředitel NK na lesní roh a na varhany, za co samozřejmě sklidil veliký aplaus. Poutavý výklad z historie pokračoval v Astronomické věži, zřejmě nejnavštěvovanější části Klementina. Děti se mohli mimo jiné dozvědět, jak se dříve ohlašovalo pravé poledne pomocí provázku a děla. 
Přesto, že cesta nahoru do věže nepatřila k nejsnazším, strmé schody vedoucí k ochozu se skutečně vyplatilo vyšlapat, protože pohled, který se naskytl na noční Prahu, je prý i podle Dana Browna tím nejkrásnějším, z jakého si můžeme naší matičku měst prohlédnout, a po této zkušenosti nelze nesouhlasit!

Po návratu z prohlídky následoval rychlokurz piruet od Tomáše Vernera, zajímavá sportovní diskuze a pak přišla chvíle, na kterou se děti obzvl᚝ těšili. Známý krasobruslař totiž četl ukázku z Andersenovi Sněhové královny. Neměl to však jednoduché, jelikož si pořadatelé pro Tomáše přichystali jedno z prvních českých vydání! Svého úkolu se ale zhostil statečně a dětem se čtení líbilo. Shodou okolností vystupuje TomᚠVerner v současné době v ledové show Sněhový král, která je genderovou obdobou slavné pohádky.

Na závěr samozřejmě nesmělo chybět rozdávání autogramů a společné fotky s malými fanoušky.

Akci koordinoval Mgr. Zdeněk Musil, kterému bychom tímto rádi poděkovali za pozvání a za příjemný večer.Lucie Mařasová30.03.2015