SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Podél Velké ledové bariéry (Rossova šelfu)

Plujeme. Podmínky jsou ideální. Východ slunce nad ledovou bariérou patří k těm zjevením, které si budeme pamatovat celý život. Před objevením slunečního kruhu přichází představení – tenká linie světla na horizontu vrchní části bariéry se každou minutou zvětšuje, až se její intenzita ocitne v apogeu těsně před východem slunce. K tomuto vizuálnímu zážitku se přidává napomáhající vítr, který nám dovoluje urazit denně až 190 mil! S radostí využíváme příznivého větru, chceme co nejrychleji k Rossovu ostrovu. K ránu mráz sílí. Pocitová teplota spadla k mínus 40 stupňům (na teploměru mínus 20). Pocítili jsme, že se na stráži udělalo o něco chladněji… Plujeme v mlze, moře v tomto mrazu vypadá, jako by se vařilo, vznášejí se oblaka vodní páry, která okamžitě na Selmě a kormidelnících zamrzá. Do kormidelny vcházíme zmrzlí, obleky jsou pokryté jinovatkou, každý vypadá malebně s bradou přimrzlou k stojáčku límce. Selmu zbavujeme ledu. Hustá mlha po dvou hodinách pomalu ustupuje, aby po další hodině zmizela úplně. Pořád máme to potěšení - pohled na bariéru, ještě nedávno jsme si ji prohlíželi na fotografiích a nyní nás doprovází na cestě….
Co je ale zajímavé, ne každý den!!!

Po poledni plujeme kolem zálivu, který není na mapách. Je velký s docela ostrým vstupem – ledové bloky vypadají jako osekané, skoro pod pravým úhlem. K tomu ze zálivu vychází mlha. Možná jsme minuli základnu UFO? Vzpomínajíc na dřívější portály vyhloubené v ledových horách, více věříme na činnost paní Přírody, ale v podvědomí nám bude pořád vyskakovat otázka – možná někdo chtěl, abychom si to tak mysleli…

Plujeme bezpečně, sporadické ledové hory a zbytky ker jsou viditelné z dáli, dobré počasí a dobrá rychlost způsobují, že nálada je výborná. Humor nám nekazí ani včerejší loupež – světový rekord. Samozřejmě už dnes je tento rekord katalyzátorem mnoha žertů a vtipů. Našim cílem je Erebus a šastný návrat. Večer uplyne na strážích a odpočinku. Je zima, ale ani přes velký pokles teploty příliž nemrzneme – máme velmi dobré oblečení.

Jíme kalorickou stravu, nemrzneme, nejsme nemocní a posouváme se vpřed po, ne často navštěvovaných vodách oceánu – jachtařský ráj!

Z paluby Selmy ze zamrzlého ráje pozdravují

Jacek, Krzysiek, Kris, Dušan, Tomek, Wifi, Artur, Damian, Leon, Piotr a Luby14.02.2015