SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Rossovo moře (DJ)

Dnes začínám krásně vyspaný a odpočatý a to bylo potřeba. Je nádherný slunečný den s minimálním vánkem a máme před sebou na cestě tam, poslední velký úkol. Tím je, jak jsem již psal překonat dvě velká ledová pole o šířce desítek námořních mil.
Novou mapu s ledy dostaneme v sedm hodin večer.
Plujeme, manévrujeme a hledáme cestu nádhernými nízkými ledy, které občas zvýrazní ledová hora. Minimální větřík a pohyb jachtu ve vodě, která zůstává volná, je tanec skoro jako baletky v divadle. Na stožáru hlídka, která hlásí volnou cestu, protože tuto informaci už my dole nevidíme.
Celý den jsem ve službě až do čtyř odpoledne. Fotíme, dokonce se Kris uvolil a asi na 3 hodiny filmoval ze stěžně z výšky kolem 12 metrů, kde sedí i naše "oko". Vyjíždíme z velkého ledového pole. Poslední metry současného ledového pole už hrneme ledy před sebou, jako ledoborec, tedy máme navíc na přídi dva zdatné chlapíky, kteří odstrkují led bokem, aby se nám nic nestalo. Teď jsme skutečně na Rossově moři v ledových polích oddělující volnou hladinu u kontinentu od Velkého Jižního Oceánu. National geografic začiná.....
Zkusil jsem spát, ale pohyb na palubě a pokřiky, že budeme stavět genakera, jak si jistě pamatujete - velká příďová plachta, mě nenechaly. Dlouho jsem sám se sebou zápasil, ale pak zvítězil kolektivní duch. Bylo to dobře, protože tam byli všichni. Stavíme genakera, filmujeme. Je krásný západ slunce a my míjíme ledovou horu, která sráží na kolena i ty nejotrlejší z nás. Nádherná hora, s jakoby vytesanou bránou a lomeným obloukem. Nádhera, uvidíte to na fotkách a jistě mi dáte za pravdu.
Večeře a chvilka spánku, protože od půlnoci zase budu pro vás aktivně sledovat, co se tady před koncem světa děje.

Jedeme dál.
S pozdravem ze Selmy Dušan

a moji věrní druzi


09.02.2015