SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Rossovo moře - čím dál blíže vnější ledové bariéře

Další dny na moři, další vachty. Ale, jsou změny! Je stále menší zima. Vnější teplota kolem mínus 5 stupňů Celsia, pocitová mínus 11. Pouze! To znamená o minimálně 10 stupňů tepleji než včera a předevčírem. Na vachty se již nemusíme tolik oblékat. A uvnitř jachty na zádi (v nejstudenější kajutě pod palubou) je již plus 8,5 stupňů! A moře kolem nás je podstatně méně bílé.

Voda mimo palubu se stává teplejší o několik stupňů, z mínusové teploty k nule. Včera jsme málem uvízli v ledu, ale unikli jsme. Dnes je skoro jaro! Ale vítr se také mění. Fouká z dobrého směru, ale slaběji. Předpověď počasí na nejbližších 48 hodin říká, že severně od nás se vytváří bouře. Bezpečnější bude počkat a nevstupovat do ledové bariéry ve špatném počasí. Stavíme jachtu do driftu.

Před třemi týdny, plujíc na jih do Rossova moře, jsme se několik dní prodírali vnější ledovou bariérou. Tehdy jsme si přáli, aby co nejdříve skončila. A nyní – se smutkem se na ni díváme – je to jasný symbol konce tohoto nejstudennějšího moře světa. Jsme již blízko ledové bariéry, která odděluje studené Rossovo moře od teplejšího Jižního oceánu. Za bariérou nás čeká bezpečnější plavba po hladině, která nezamrzá. Objevily se velryby černé (jednotlivci). Zvědavci skákají před přídí, plují blízko trupu. Míjíme malou kru se ztraceným tučňákem kroužkovým, který se ocitl daleko od domova. Moře každou hodinu mění barvu – neuvěřitelné představení barev a světla. Poprvé během posledního měsíce máme výraznější rozdíl mezi dnem a nocí. Večer je pološero. Znovu jsme překročili datovou linii. Pátek 27. února máme dvakrát. Od Polska a Česka nás dělí 14 hodin, kdy v Evropě nastoupí noc dříve. Opět jsme získali další den života!!!Ze Selmy cestující v čase a prostoru zdraví

Piotr, Jacek, Dušan, Damia, Wifi, Krzysiek, Luby, Artur, Leon, Kris a Tomek


28.02.2015