SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Rossovo moře - krásné vztahy mezi přírodou a člověkem

V první polovině dne jsme ještě cítili mrazivý vzduch z šelfového ledovce, jak na jachtě, tak na moři, které bylo v pásech v různém stádiu zamrzání. Odpoledne přišel teplý severozápadní vítr podle předpovědi a rapidně se oteplilo z nějakých mínus 15°C na mínus 5°C. To v našem pojetí a hlavně oblečení znamená, že je skutečně teplo. Na vachty jsme chodili oblečeni ještě podle původních parametrů a při sebemenším pohybu z nás teklo.

Kolem jachty se občas objevují velryby, jakoby se s námi loučili. Je to nádhera, jakoby se s námi pan Ross a jeho moře loučili za odměnu, že jsme vydrželi v pozitivním vztahu k němu i k jeho obyvatelům. Vždy ještě dnes dopoledne to vypadalo na rychlé zamrznutí celého moře a teď je z toho projížďka jachtou v příjemném podnebí. Jako bychom ani nedojížděli do ledové bariéry, která je asi 100 mil před námi. V noci už se začíná pomalu stmívat a zdá se, že se účastníme prvních podzimních dnů, které ovšem v těchto podmínkách trvají skutečně velmi krátce a nastoupí osmi měsíční zima, která je na planetě ojedinělá, ale krásná a všem nám umožňuje užívat si klimatu, které máme.

Kapitán rozhodl, že zítra bude taky pátek. Pohybujeme se už na západní polokouli a budeme si muset do Mar del Plata 9 hodin přidat, když se teď jeden den vrátíme.

Ze Selmy cestující v prostoru a čase zdraví:Dušan, Jacek, Damian, Piotrek, Wifi, Krzysiek, Luby, Artur, Leon, Kris i Tomek.


27.02.2015