SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Rossovo moře - Na cestě... (DJ)

Dnes máme zase kambuz. Studená snídaně, liof beef stroganoff s dodatkem hovězího na oběd a fazolová polévka s masem na večeři, jako desert udělal Krzysek další liof tentokrát ovocnou pěnu.

Střídavě vybíhám ven, protože to, co je tam k vidění, jsem zažil před deseti lety, když jsme odlétali z naší základny. Je to efekt zamrzání slané vody.

Projíždíme pásmem jenom takových útvarů konzistence pavučin, pak květů, které přechází v lekníny, také kašovité konzistence. Další fáze je přechod kaše postupně do ledu a od leknínu po talíře, které na sebe navzájem najíždí a stává se z nich ucelený led. Všechno se to děje v několikakilometrových pásech a tlumí vodní hladinu, takže máte pocit, že jedete po oleji. Při jízdě v těchto podmínkách je nutné dávat maximální pozor na chlazení motoru. Motor je chlazen venkovní vodou a její vpus do lodi se může ledovou sraženinou ucpat. Nám se to včera stalo dvakrát.

I když nás tyto ledy trochu brzdí, asi 1 uzel, tak naše celková rychlost zakládající se na pohonu plachtami a hlavně motorem, je celkem dobrá a dosahuje mezi 5-7 uzly. Večer byl nádherný západ slunce, který jsem nafotil. Doufám, že se tyto fotky podaří, protože západ slunce při mrznoucím moři se dá nafotit jednou za život. Podle map je před námi pořád naše "díra" do Jižního Oceánu, tak držte palce.Ze Selmy těšící se na teplotu vodu alespoň 0 stupňů celsia zdraví Dušan:

Jacek, Artur, Krzysiek, Leon, Luby, Piotrek, Damian, Kris, Tomek i Wifi,.


26.02.2015