Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích
© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.cz • O webu
Rossovo moře, Rossův ostrov, Backdoor Bay (DJ)
Vstáváme celkem pozdě, protoe se blíí moment odjezdu a kapitán nás nechal vyspat. Celý den se pak točí kolem posledních příprav na odjezd.Jacek s Arturem a Damianem jedou pro poslední sníh do beček, abychom měli co nejvíce pitné vody. Já pomáhám uklízet člun. Je sice nafukovací, ale z tvrdé gumy a jeho balení vzhledem k rozměrům a teplotě je ílené. Jetě horí, ale bylo to, e kdy jsme ho ve sněhu a mrazu a za houpání sbalili a spustili na laně do příďového skladu, tak nám Tomek, i kdy pravda neastný oznámil, e se nevleze do police a tudí znovu. Doma bych se z této zprávy nervově zhroutil, tady se řeklo OK dáme čaj a jdeme na to. Pravdou je, e přebalení bylo záleitostí 10 minut a ve ideálně klaplo.
Po obědě kapitán obdrel velijaké mapy o počasí a zalednění a bylo rozhodnuto, e vyjedeme z ledů z Rossova moře podobnou cestou, jako jsme sem přijeli, tedy východní stranou. Je to naím směrem do Argentiny, budeme plout asi o 800 mil blí a pro tuto oblast máme lepí předpověď počasí. Na druhou stranu strávíme víc času, vyhýbáním se ledům. Něco za něco.
V 17 hodin jsme do slova a do písmene zvedli kotvu a vsadili ji do příďového nákladového prostoru spolu s řetězem. S největí pravděpodobností jí teď asi 40 dnů nebudeme potřebovat. Vyráíme na cestu zpět, tedy v naem případě je to pořád vpřed do cíle. Tam, do cíle naí cesty, do argentinského Mar del Plata. Zbývá nám cca 4200 námořních mil v nejchladnějích mořích světa. Zbývá nám projet ledovou bariéru, která je severní součástí Rossova moře, objet třetinu Antarktidy, projet Drakeovým průlivem a kolem Mysu Horn dosáhnout argentinských břehů.
Tato cesta sama o sobě je zajímavá a doufám, e se mně vám ji podaří popsat, aby jste tyto řádky četli i nadále rádi. Dnes bylo 40 dnů od odjezdu z Hobartu, čili cesta by měla být teoreticky v polovině.
Při odjezdu jdeme jako náhodou s Krzyskem do vachty a jako při příjezdu se s námi přijela rozloučit skupinka orc, které se s námi tady vítaly.
Nádhera. Na fotkách uvidíte, e před námi bylo ero a vánice. Za námi se pak rozzářily títy Antarktidy. Scenérie jako připravená nějakým velkým architektem. Jak se takové náhody ději, to si musí kadý z nás vysvětlit sám, ale kdybyste to viděli se mnou, jako na fotkách, tak by vám logika a náhoda nějak k vysvětlení nestačily.
Ahoj ostrove pana Rosse, bylo tady krásně, ale musíme domů. Tvoje klima není pro nás natolik vlídné, aby nám umonilo s tebou dále přebývat.
Zdravíme vechny věrné, Duan,
Jacek, Artur, Damian, Wifi, Luby, Leon, Piotrek, Tomek, Kris a Krzysiek.
25.02.2015