SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Rossovo Moře - uvnitř ledu (DJ)

Dnes jsme vyjeli z ledových polí. Jízda čím dál většími koridory mezi ledy, které byly čím dál větší se náhle skončila. Tři velké ledy před námi, kapitán mistrně vede jachtu a je vidět, že si užívá, že z ní udělal ledoborec a za 200 metrů ledu už je volné moře. Tak se skončily ledy a my vjeli na část Rossova moře, která je kolem dokola ohraničena ledovými poli a z jižní strany Antarktidou. Poláci na to mají slovo "polyn". Do prvního a hlavního cíle naší expedice zbývá pouhých 150 mil.

Potkáváme nádherné obrovské ledové kry, které si plavou a vůbec na první pohled neberou v potaz, vzhledem ke své mase, přírodní zákony. Nádherná podívaná, která ve skutečnosti teprve začíná.

Odpoledne natáčíme zdravici do polského časopisu "Zagle" a opouštíme ledy.

Kluci se ponořují do meziplanetárních bojů v rámci série Hvězdných válek, já dokončuji na mobilu, který mi doporučil Denisek a tímto mu děkuji, jakož i za nahrané sd karty, jemu i Mirkovi, Mission impossible a s Tomem vítězíme nad zlem.

Vztyčili jsme velkou genu (cca 120 metru čtverečních plochy) a uháníme vpřed rychlostí nad 8 uzlů. Na tuto 35 tunovou krásku je to dobry výkon.

Už se nacházíme za 76 stupněm. Podmínky na jachting jsou výborné, večer pak vítr sílí a začíná sněžit. Počasí umožňuje návrat 6 hodinovým strážním službám 2 x denně.

Všichni už jsou po večeři, měli jsme "Kambuz". Sice polévka byla na posádku moc zdravá, ale bez velkých ovací ji snědli a myslím, že jim zeleninka s trochou opečené cibulky a salámu nezaškodí, spíše naopak. Na oběd byl totiž standart "beef stroganoff" samozřejmě liofovy, čili instantní a ty glutamany s naším doplněním - osmaženou cibulí a párkem jsou sice chuově dobré, ale pro nás staré dietetiky skoro zabíjející. Trávit po takové stravě čas s přáteli, je skoro nemožné anebo nespolečenské.

Kryszek peče chleba, já uklízím zbytky, myju nádobí, záchod a koupelnu zalévám horkou vodou. Pak osobní hygiena, kde ve vodě se dají čistit tak akorát zuby a zbytek se odehrává mokrými kapesníčky pro kojence.Dobrou noc protože ve 4 hodiny přijde kamarád a sdělí mi "Duszan wstawaj, wachta.."

Zítra na shledanouZe Selmy zdraví dnes kuchař a dopisovatel Dušan:

Jacek, Artur, Damian, Leon, Luby, Wifi, Tomek, Kris, Krzysiek i Piotrek.Děkuji všem kdo mi poslali smsku Hořákům, Lukášům, Mirkovi a i těm na které jsem nechtěně zapomněl a kterým se omlouvám.


11.02.2015