SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Rossovo moře - v blízkosti 75 stupňů jižní šířky

Konec čekání – dopluli jsme a také jsme vstoupili do ledové bariéry, která ohraničuje Rossovo moře od teplejšího Jižního oceánu. Doposud jsme závodili se zamrzajícím mořem, teď závodíme s počasím. Jsme v centru tlakové níže. Za několik hodin má začít vítr o rychlosti převyšující 30 uzlů a my musíme najít dobré místo na přečkání. Kolem nás jsou velké ledové kry a kusy ledu. Posledních 24 hodin jsme trávili plavbou po větru a driftem. Nechtěli jsme plout příliš rychle z důvodu špatné předpovědi počasí. U bariéry jsme chtěli být v naplánovaném čase, ale máme v myslích, že zamrzající Rossovo moře je nám opět v patách.
V podpalubí se snažíme vytvořit si zásoby odpočinku. Diskuze jsou krátké a rychle ukončené. Slyšíme hlavně vlny, které monotónně narážejí do trupu. Houpe se Selma, houpe….. Novinka – vrátila se noční doba, prozatím pouze šero, ale jasné noci skončily.
Po mrazivých teplotách uplynulého týdne je uvnitř jachty docela teplo, venku snesitelně. Nejhrubší oblečení stále visí v pohotovosti. Možná ještě bude potřeba….

Ze Selmy v “bariéře” pozdravují:

Piotr s Jackem, Kris, Tomek, Artur, Damian, Wifi, Leon, Luby, Dušan a Krzysiek.02.03.2015