SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Rossův ostrov, Backdoor Bay

Zpráva dne – Erebus zdolaný!!! Dnes kolem 14.20 se naši „erebusovci“ snažili kontaktovat přes vysíláčku, ale bohužel spojení bylo natolik slabé, že jsme slyšeli šum a úryvky slov. Za necelou hodinu dorazila sms-ka, cituji: „Vážený Mt Erebus zdolaný jupp! Jsme již zpět na 3. základně, všichni jsou celí a zdraví! Máme plán vrátit se do jednoho dne.“ Konečně se vrací. Čekáme s teplým jídlem.

U nás na Selmě proběhlo dopoledne monotónně – sněhová brigáda v redukované sestavě (Damian a já) se vydala získávat sníh, který jsme roztopili na vodu. Damian vzal s sebou ještě zásobu paliva, kterou přidal do skladu potravin na pevnině jako zásobu pro naše dobyvatele pro případ zhoršení počasí. Po návratu na palubu pokračujeme v roztápění. Večer nám přinesl plno práce. Do zálivu začaly vplouvat velké ledové kry a malé ledové hory. Neměli jsme jinou možnost než zvednout kotvu a pomocí častých manévrů mezi překážkami jsme měnili pozici a stavěli jsme se do driftu. Tato zábava trvala několik hodin. Proměnlivý vítr, naštěstí ne moc silný, nám práci neulehčoval.

Předpovědi na nejbližší dny jsou naštěstí dobré, ledová situace na Rossově moři taktéž, východ je otevřen. Jsme vyškoleni zkušenostmi, že předpovědi často neodpovídají realitě a spoléhání se pouze na ně je dost krkolomné. Stejně jako dříve i nyní realita ověří tyto informace. Nyní máme svá vítězství: velké – Erebus, malé – hladina vody v zásobnicích stoupá!!!!

Z Selmy pozdravují:
Jacek, Tomek, Dušan, Damian a Leon a také Piotrek, Wifi, Kris, Artur, Luby a Krzysiek21.02.2015