SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Směr sever, relace z paluby

Včera jsme opustili pohostinnou Backdoor Bay. Poslední hodiny před vyplutím jsme trávili získáváním pitné vody z ledovce. Plnění tohoto úkolu je tentokrát složitější, vlny a podmáčené pobřeží nám ztěžují přistání. Ukazuje se, že míst vhodných k přistání na pevnině je čím dál méně, ještě před pár dny jich bylo dostatek….. Podařilo se nám shromáždit sudy a ukončit akci získávání vody z Rossova ledovce – tzv.“rossovky”.

Při výstupu z Rossova mořa se s námi loučily (stejně jako nás při příjezdu vítaly) kosatky. Velké stádo nás chvíli doprovází, pluje kolem trupu jachty. Velmi blízko!
Po pár bouřkových dnech se vrátilo pěkné počasí. Jsme na cestě….

Žádné překvapení se nerýsovalo až do momentu, než jsme vpluli do čerstvého ledového pole, které pokrývalo moře až po horizont. V tom okamžiku se zapnul alarm motoru. Zamrzly trubky, které vedou vodu k chlazení motoru. Led je stále silnější, vypadá jako ohromné, těsně u sebe poskládané talíře, které se houpou jeden vedle druhého na hladině. Všichni pozorujeme tento jev, o kterém je možné si pouze přečíst v knihách. Moře nám zamrzá před očima.

Plujeme v ledu. Naštěstí je ještě měkký a Selma v klidu pluje dle stanoveného kursu. Utíkáme v poslední chvíli. Aktuálně vše dle plánu. Počítáme, že s pomocí větru nabereme směr k východu z ledové bariéry. Vachty za kormidlem mají neuvěřitelné zážitky.

Čekají nás ještě další stovky a tisíce mil: Rossovo moře, Jižní oceán, Drakeův průliv a Hornův mys. K tomu ještě ledová bariéra ohraničující Rossovo moře. Dobrodružství pokračuje.

Ze Selmy prorážející led pozdravují:

Piotr s Jackem, Artur, Krzysiek, Leon, Luby, Dušan, Damian, Kris, Tomek a Wifi
26.02.2015