SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Stará, dobrá Backdoor Bay

Stojíme další den v „našem“ zálivu. Když pomineme včerejší rozmary, dnes nás chránila výtečně. V noci přišel silný vítr, do 55 uzlů. Záliv byl docela „čistý“ od ledu a sporadické kusy, které se objevovaly, proplouvaly kolem trupu jachty v akceptovatelných vzdálenostech. Ne bez významu, je také velmi dobrá kotva, která skvěle drží Selmu, neklouže po dně a nedovolí jachtě velké náklony vlivem větru (pozdravujeme tímto Tomka Szewczyka!). Na palubě zůstalo hodně vybavení a tak jenom díky vachtě, která stačila posbírat vše, co chtělo vzlétnout (mimo jiné sušíce se spacáky), máme i nadále vše ve vlastnictví. Naštěstí se jednalo pouze o jednorázový silný záchvěv větru a po hodině se vítr ztišil. Následně jeho intenzita klesala až do úplného bezvětří.
Je zima, teplota stále klesá. V podpalubí nemrzneme, ale cítíme, že je čas vyplout na oceán. Současné počasí nás nutí zůstat v Rossově moři do pátku. Pomalu se budeme přemisovat směrem k východu z moře, ale obklopující nás tlakové níže, nám ho dovolí opustit až v pátek nebo v sobotu. Pod palubou sušárna, postupně se probíráme věcmi z výstupu na Erebus. Nastolujeme pořádek, i když před snídaní byla nad stolem v jídelně velká sušárna spacáků a péřových bund. Teď večer to již vypadá dobře, pouze boty a obaly na spacáky čekají na vysušení a následné uskladnění. Zbytek výbavy už leží dobře zabalen na svých místech.
Obdrželi jsme scany trojrozměrných výrobků na téma Selma a naše Antarktická expedice. Nevím jaké emoce provázely děti při tvůrčím procesu, ale pro nás bude výběr nejlepších výrobků a vyhodnocení konkurzu nelehkou výzvou. Diskuze rozpálila posádku Selmu dočervena. Nikdo neskrývá své emoce a každý brání svého favorita jako lev. Úroveň výrobků je velmi vysoká a pro nás je jejich hodnocení skvělý útěk od každodenní rutiny.
Máme čas na dobré jídlo. Filmový klub se opět sešel a shlédli jsme další (poslední) díl Hvězdných válek. Účast je poněkud slabší, někteří dali přednost spánku. Máme nyní dvouhodinové vachty (stojíme ukotveni), takže na spánek je dost času.
Sbíráme síly na druhou, o mnoho delší, část plavby. Máme plno plánů, chceme ještě navštívit ostrovy v Rossově moři, možná ještě zvládneme navštívit ukrajinskou antarktickou stanici. Jako obvykle bude naše plány verifikovat Příroda. Spíme, jíme, odpočíváme. Všichni i přes nízké teploty a zdolání Erebusu jsou zdraví.

Ze Selmy zdraví kompletní posádka23.02.2015