SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Tisková zpráva: polsko-česká expedice na jachtě Selma vytvořila námořní rekord u Antarktidy

Do dějin vědy, ale hlavně moří jižní polokoule, dnes vstoupila plachetnice Selma. Po necelém měsíci plavby totiž na této jachtě dorazila polsko-česká expedice do Velrybí zátoky v Rossově moři u Antarktidy. Tak daleko na jih se kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám zatím žádná z jachet nedostala.


Velrybí zátoka se nachází na 78. stupni a 38. minutě zeměpisné šířky na jižní polokouli. Je to místo, z něhož kdysi vyrážely na průzkum Antarktidy slavné expedice, například Roalda Amundsena nebo sira Ernsta Shackletona.

Posádka Selmy je složená z Poláků a jednoho Čecha - Dušana Jamného. Ten Českému rozhlasu před vyplutím prozradil, co je cílem expedice. „Kdyby se nám podařilo v rámci Velrybí zátoky v Rossově moři dosáhnout jižní šířky větší, než je 78 stupňů, tak budeme určitě šastní,“ řekl před odjezdem.

To se také splnilo. Ve čtvrtek ve 20:29 UTC (kooordinovaného světového času), tedy ve 21:29 SEČ GPS navigace Selmy ukázala 78 stupňů a 43 minut. „Splnily se naše sny. Dostali jsme se do Zátoky velryb,“ oznámila v tu chvíli posádka Selmy.

Jaroslav Žák z Českého antarktického polárního fondu, který je se Selmou v pravidelném spojení, potvrdil vytvoření světového rekordu.

„Mám nejnovější zprávy ze Selmy od pana inženýra Jamného, že došlo k vytvoření světového rekordu všech plovoucích plavidel,“ uvedl. „Je to výborná reprezentace České republiky a Polska v zahraničí. A také jistá propagace Českého antarktického nadačního fondu,“ doplnil.

Rossovo moře je celoročně zamrzlé, rozmrzá a otvírá se jen na určité období. Plout v místech, kam se obvykle vydávají jen ledoborce, je pro plachetnici značně obtížné.

„Jsou to extrémní podmínky. Je třeba mlha a sněží. Posádka se musí stále soustředit, analyzovat satelitní snímky. Je zaveden systém tříčlenných strážných služeb, ty se skládají z kormidelníka, člověka zodpovědného za hledání překážek na moři a jednoho člena posádky v pohotovosti,“ popsal.

„Z lodního deníku Selmy například můžeme vyčíst, že už 15. ledna v Tasmánském moři je postihla první bouře, přes kokpit jachty se tehdy přelila boční vlna. Muselo se pak uklízet, protože z polic vyletěly některé potraviny a například v zásobovací skříňce se rozlilo mléko,“ doplnil.

V současné době podle Žáka panuje v oblasti hezké počasí. „Takže členové posádky se rozhodli oddělit. Část by měla vystoupit na pevninu. Selma by měla zůstat do konce února. Pak musí rychle zpět, protože dochází k zamrzání,“ přiblížil další plány posádky.

Zdroj:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/ceskopolska-expedice-na-jachte-selma-vytvorila-namorni-rekord-u-antarktidy--145525413.02.2015