© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.cz • O webu
Tisková zpráva: Expedice dorazila na antarktickou stanici a začala plnit vědecké úkoly
Tým 15 odborníků a techniků, kteří 29. prosince vyrazili na v pořadí devátou vědeckou expedici na antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, dorazil v pořádku do cíle a zahájil plnění letoních vědeckých úkolů. Stanice, kterou na ostrově Jamese Rosse nechala vybudovat Masarykova univerzita, je podle zprávy od vědců z dneního dne po letoní antarktické zimě v dobrém stavu a také vichni členové expedice jsou po dlouhé cestě bez zdravotních potíí.
Stanice se zdá být ve velmi dobrém stavu i přesto, e sedm extrémních vichřic v mimosezónních obdobích oloupalo silikon ze spár kolem vchodu a pocuchalo pokusnou plochu a přístroje rostlinných fyziologů, popsal vedoucí expedice Pavel Kapler. Po příletu na ostrov bylo potřeba ze stanice nejprve odházet závěje sněhu, které vak byly letos mnohem mení ne loni. Následně byly zprovozněny vechny základní systémy (energie, vzduch, odpady). Od dalího dne u byla k dispozici i tekoucí voda. V bezvadném stavu jsou také zásoby potravin, čaje a koření, take dvě a tři přítí expedice by mohly cestovat s mením nákladem, doplnil Kapler.
Mořský zámrz je kompaktní a hladký. Moře stihlo zamrznout bez ker, nicméně pouití člunů pro nejblií týdny se podle Kaplera určitě nedá očekávat. Od 8. ledna začala expedice plnit vědecké úkoly, mezi ně patří odběry krve tučňáků pro analýzu genové rozmanitosti nebo sledování ledovců i primitivních forem ivota ve sladkovodních jezerech a v moři jako součásti dlouhodobého meteorologického a biologického monitoringu. Zaměří se také na trus ptáků, v něm budou hledat takzvané arboviry způsobující různé nebezpečné choroby, například encefalitidu, a pátrat budou i po půdních hlísticích.
V nejbliích dnech se vědci pustí do instalace průmyslových polymerů, u nich budou testovat odolnost vůči UV záření, co je výsledek spolupráce se Středoevropským technologickým institutem CEITEC Vysokého učení technického v oblasti konstrukčně-materiálových věd. Začnou také práce na solárním systému.
Expedice odletěla do Antarktidy 29. prosince z Brna. Z Vídně se letecky přesunula do argentinského Rio Gallegos a odtud vojenským speciálem na argentinskou základu Marambio. Na poslední úsek cesty vyuila vrtulníky, kterými se přepravila 6. ledna na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Návrat je plánován v polovině března.
Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, E-mail: fojtova@muni.cz
Česká vědecká stanice J. G. Mendela, jejím vlastníkem a provozovatelem je Masarykova univerzita, byla dostavěna 4. března 2006. Projekt výstavby výzkumné stanice vznikl v roce 1999 na půdě Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU. Náklady na její vybudování činily přiblině 60 milionů korun. Jeho realizaci garantovaly Investprojekt s.r.o. Zlín a PSGI a.s. Zlín. Odborníkům z Masarykovy univerzity, ale i z dalích českých a zahraničních institucí, má slouit přítích 20 a 30 let. Vybudováním této unikátní výzkumné infrastruktury se Česká republika zařadila mezi 31 států světa, jejich vědecké stanice se podílejí na výzkumu ledového kontinentu.
09.01.2015