© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.cz • O webu
Tisková zpráva: Vědci budou ve vzorcích z Antarktidy sledovat výskyt rtuti
Velké mnoství vzorků bylo letos odebráno mimo jiné k chemickým analýzám. Jejich hlavním cílem bude stanovení obsahu rtuti a jejích forem, co nám umoní získat nové informace o hromadění a pohybu této látky v prostředí Antarktidy. Chceme ověřit i hypotézu, e rozklad těl mrtvých tuleňů, kteří jsou na tomto kontinentu vrcholem potravního řetězce, je významným lokálním zdrojem těkých kovů, uvedl vědecký koordinátor expedice Milo Barták z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Biologové se zase letos zaměřili na sběr vzorků rozsivek, řas, sinic, mechů a liejníků z více ne 150 odběrových míst, včetně okolí mrtvých tuleňů, kteří jsou hlavním zdrojem ivin pro rostliny. Dalími analýzami vzorků chceme určit vybrané biologicky aktivní látky zejména v řasách a sinicích a v návazných experimentech zjistit jejich chemické vlastnosti, doplnil Barták.
Odborníci budou také vyhodnocovat výsledky měření hmoty tří sledovaných ledovců. Předběné výsledky měření sice potvrdily pozitivní vliv ochlazení v posledních třech letech na zpomalení úbytku ledovců, ale vliv globální klimatické změny na zdejí ekosystémy můeme posoudit a po mnohem delí době sledování, zdůraznil Barták. Vliv změny klimatu budou vědci posuzovat i ze sledování periodicky rozmrzající povrchové vrstvy permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdy a výzkumu fyzikálně-chemických parametrů 15 jezer z částečným či úplným ledovým pokryvem.
Technikům se pak letos podařilo přebudovat systém výroby a distribuce elektrické energie, který doplnili o 90 fotovoltaických panelů a sníili tak spotřebu nafty na dieselovém elektrickém generátoru. Díky přírodním zdrojům sluneční a větrné energie se tak česká stanice dostává na absolutní pičku ve vyuívání obnovitelných zdrojů energie v Antarktidě, uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler. Výpravě se také podařilo zprovoznit nový kontejner pro úpravu a skladování pitné vody.
Kontakt: Tereza Fojtová, tel: 549 49 49 49, mobil: 724517335, E-mail: fojtova@muni.cz
Česká vědecká stanice J. G. Mendela, jejím vlastníkem a provozovatelem je Masarykova univerzita, byla dostavěna 4. března 2006. Projekt výstavby výzkumné stanice vznikl v roce 1999 na půdě Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU. Náklady na její vybudování činily přiblině 60 milionů korun. Jeho realizaci garantovaly Investprojekt s.r.o. Zlín a PSGI a.s. Zlín. Odborníkům z Masarykovy univerzity, ale i z dalích českých a zahraničních institucí, má slouit přítích 20 a 30 let. Vybudováním této unikátní výzkumné infrastruktury se Česká republika zařadila mezi 31 států světa, jejich vědecké stanice se podílejí na výzkumu ledového kontinentu.
10.03.2015