SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán

Nadále pohoda – tlaková výš. Klidné moře nám umožňuje si během plavby trochu vydechnout, ale zároveň trochu plavbu ztěžuje. O mnoho více pozornosti je potřeba věnovat udržení správného kurzu.

Noc proběhla v klidu. Zamračené nebe se slévalo s oceánem. Atraktivita nočních služeb je různorodá, pozorujeme svítící mořské tvory plující těsně pod hladinou.

Zahlédli jsme několik druhů různých živých světýlek. Jsou dlouhé asi 50 cm, svítí studeným zeleným fosforeskujícím světlem. Jsou vidět také malé tečky, které bíle blikají, podobně jako slabý blesk fotoaparátu. Také pozorujeme větší skvrny zeleného světla.

Ve dne nás příroda nenechává samotné – ohromní albatrosi, různé druhy burňáků. Největší radost jsme měli se setkání s delfíny. Skupina měla 7-9 členů. Doprovázeli nás asi 20 minut. Pozorovat je je možno donekonečna.....

To je vše mimo palubu. Dnes máme na Selmě oslavence. Artur má 26. narozeniny. Samozřejmě od nás obdržel mnoho srdečných blahopřání. Také si nemůže stěžovat na nedostatek sms a telefonických blahopřání....

Na počest této slavnostní události byly na oběd steaky, mrkev s hráškem a rýže. Vše doplněné láhví červeného vína. Pouze jednou! Přízeň přírody nám dovolila všechno nachystat a v klidu sníst. Narozeniny jsou narozeniny a strážní služba službou. Kuchyně dnes patří oslavenci. Taktéž povinnosti kuchaře. Pomáhá mu Damian. Večeře, další překvapení – rýže se zeleninou. Ale jak se změní počasí, vrátí se zase lyofilizáty.

Nejdůležitější je to, že máme stále blíž a blíž cíli. Od vyplutí z Hobartu jsme zvládli více než 820 mil. K jižnímu polárnímu kruhu nám chybí méně než 900 mil.

Další den za námi.

 

Pozdravujeme ze Selmy.

 20.01.2015