SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán - 170 mil severně od Ballenských ostrovů

Kolem půlnocí se setmělo. Jsme již v oblasti, kde je snadné potkat volně plující kusy ledu. Ustavili jsme tedy Selmu do driftu na téměř 3 hodiny. Když se vyjasnilo, pokračovali jsme dále. Jak se nakonec ukázalo - přestávka neuškodila, i tak jsme za den urazili přes 180 mil! Do oběda síla větru 25 až 35 uzlů. Sluníčko a velmi chladno. V kormidelní kabině je kolem 2 stupňů. V podpalubí závany chladu. Poprvé jsem musel rezignovat na úmysl zůstat v košili s krátkým rukávem. První mikina na mých zádech během této plavby. Kolegové každou chvíli přidávají další vrstvu oblečení. Musíme si přivyknout na zimu. Příčínou tohoto ochlazení není pouze nízká teplota vzduchu. Před dvěma dny jsme překročíli pás Antarktické konvergence, a tak nám mořská voda silně ochlazuje loď, čímž se nám snižuje teplota v podpalubí. Dnes jsme díky dobrému počasí přemístili a vyložili jeden sud s lyofilizáty ze zádi. Dobré podmínky v „osamělých šedesátkách“ neznamenají pouze přeháňky, ale také bouřky a velké náklony. Operaci přemístění realizovali Wifka a Krzysiek. S úspěchem.
Kolem poledne jsme zaregistrovali u levoboku první ledovou kru. Směr plavby je v pořádku.
Teplota vzduchu klesá, smysl pro legraci roste. Všichni jsou zdraví, z čehož máme velkou radost, je nutné, aby posádka byla kompletní, jsme na sebe čím dál více závislí. S pokorou se pohybujeme v těchto náročných vodách oceánu. Vzhledem k čím dál náročnějším podmínkám plavby, bude ustaven od zítřejší noci nový systém strážních služeb. Ten nám zajistí více rukou na palubě, ale bohužel také méně času na odpočinek. Stráže se budou skládat ze tří osob.
Další noc je více a více jasná, bez temných chvilek. Na nebi se zešeřilo, ale během hodiny se začalo opět vyjasňovat. Plujeme, větřík delikátně vyplňuje naše plachty a posouvá nás k vysněnému Rossovu moři.

Pozdravujeme čtenáře našich relací
25.01.2015