SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán - 200 mil ke břehům Antarktidy

Zážitky - další část. Plujeme. Pomalu, ale neustále, se přibližujeme k hranici ledového pásu. Již ne pouze klesající teplota, ale také objevující se před polednem kry, nám připomínají tento fakt. Za touto lehkou kavalérií nás čeká těžká jízda. Ve 14.30 slyšíme vzrůstající hluk. To co Leon zpočátku identifikuje jako spuštěné stroje a hledá nějakou velkou lod‘, je nakonec velká ledová hora. Byla velká, ale musím si nechat rezervu ve stupnici pro další dny a Rossovo moře. Přes tuto horu se přelévaly vlny oceánu, které následně kaskádovitě padaly zpět. Hluk doopravdy připomínal zvuk spuštěných strojů nebo basujícího motoru.

Služby se skládají z tří osob, kormidelník za kormidlem, „oko“ (člověk, který je zodpovědný za hledání možných překážek na moři) a jeden člen v pohotovosti, který je připraven řešit úkoly na palubě. Výměna každou půlhodinu. Rotace: kormidelník za „oko“, „oko“ na pohotovost a odpočatá pohotovost za kormidlo. Krátké směny zaručují bdělost celé strážní služby. Každé dvě hodiny jeden ze členů končí službu a nastupuje jeden z následující skupiny. Nový kolega posiluje vitalitu a kolegialitu služby.

Jestli si myslíte, že popis kry je pro dnešek vše, tak se pletete. Kolem 18.40 skoro úplně ustal vítr. Shodili jsme plachty a od 19.12 stojíme. Spočítali jsme okolo nás dalších devět velkých ledových hor. Fotografové si udělali svoji session. Fotky „našich hvězd“ přidáme k relaci. Během večeře to s námi trochu házelo, ale jsme přece v „osamělých šedesátkách“ v Jižním oceánu a ne na Mazurach v marině. Zapomněl jsem na jednu důležitou událost. Leon dnes debutoval jako kadeřník. Alespoň nebral sázky na výsledky fotbalových zápasů. První klient byl nᚠprvní po Bohu – Piotr. Byl spokojený a tak během večeře požádal o nášup polévky pro Leona – za dobře odvedenou práci.

Nejdůležitější je, že v dobré náladě a zdraví plujeme k cíli.

Děkujeme za sms-ky. Jsou pro nás velkou podporou.

Homolkovi jsme neviděli. Dušan nám musí celý film odvyprávět, protože ho nemá ve své sbírce.

 

Pozdravujeme z lenivě se houpající Selmy25.01.2015