SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán

Klidná noc. Dobrá viditelnost, vítr W-NW 3-5 uzlů. Ráno nám přineslo překrásné počasí. Sluníčko svítilo do pozdního odpoledne. Teplota vody je pod bodem mrazu. Kolem nás se neustále objevují kry a ledové hory. V 17.45hod. jsme již 2000 mil od Hobartu.
Od začátku naší cesty, od vyplutí z Hobaru, jsme nikde nepotkali žádný plující objekt. Na nebi jsme neviděli žádné letadlo. Jsme tu úplně sami. Dva týdny jsme nespatřili jakoukoliv cizí osobu. Pouze z každodenních mailů vyplývá, že se k nám blíží Katharsis 2.
Dnes večer jsme s velku chutí snědli poslední odkrojky chleba z Tasmánie. 40 bochníků vydrželo dva týdny. Jeden chléb na 50 mil cesty. Musíme začít péct, nemáme jiné východisko. Klidný vítr nás posunuje k cíli. Aktuální „osamělé šedesátky“ Jižního oceánu jsou k nám nad očekávání laskavé. Zocelujeme se v jachtařském řemeslu, zvedáme bojovou schopnost posádky k plavbě v těžkých podmínkách.
Idyla v podpalubí trvá. Vzájemné porozumění a péče, pomoc z každé strany, atmosféra pohody. Ve stejném duchu bychom také chtěli zakončit naši expedici. Všichni v to věříme. Pecek nám vyhřívá vnitřek lodi tak intenzivně, že jsme se zbavili vlhkosti. Je chladno, ale asi jsme se už natolik aklimatizovali, že nám to už nevadí. Všichni jsou zdraví, ani náznak nachlazení.

Z paluby Selmy - „40 bochníků“ od Hobartu26.01.2015