SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán

Noc plná zážitků. Klidná plavba trvala pouze do 03.20hod. V tomto čase Selma vplula do ledového pásu. Dělá se husto. V 03.00 hod. smolně ztrácíme jednu ledovou tyč. Jednu ze čtyř. Už víme, že se musíme naučit lépe s nimi zacházet. Jsou t잚í než staré tyče, trochu hůře manipulovatelné, ale jsou pevnější. Pro upřesnění – ledové tyče jsou hliníkové kulatiny, které slouží k odtlačení větších kusů ledu od paluby. Jejich používáním se snažíme minimalizovat riziko poškození trupu Selmy. Po nerovném boji tyče s ledem startujeme motor a zavelíme vzad. Ledový pás je velmi kompaktní a bylo by velmi nebezpečné vplout do něj hlouběji. Vycouváváme. Pohybujíce se v symbióze s přírodou plujeme dál. Jízda je stále pomalejší. Ve 12.00hod. svíjíme plachty a opět uvádíme Selmu do driftu. Nefouká.
Rozpočítáme práce na palubě. Během potřebných oprav houstne a přiostřuje se humor na palubě. K pochopení vtipů je potřeba neustále zvyšování mozkové kapacity. Úroveň stoupá, a tak, aby se člověk nestal obětí, musí být již dopředu připraven.
Jak jste si jistě všimli, již dlouho jsem nepsal o jídle. Myslím si, že tato část našeho života na palubě, je pro vás čtenáře zajímavá. „Góra“ tvrdí, že je to nuda. Prosím čtenáře o podporu. Pokud vás naše menu zajímá, posílejte prosím sms-ky s textem menu! Jídlo je neoddělitelnou, důležitou částí našeho denního pořádku. Konzumací trávíme asi tři hodiny denně. Vezmu-li v úvahu 12 hodin aktivního palubního života během dvaceti čtyř hodin (zbytek je spánek v různých časech), tak nám jídlo zabere jednu čtvrtinu naší cesty. Ale nenapíši o včerejších steacích z australského hovězího, o bramborovém pyré a zelené fazoli s kukuřicí. O keksech a čaji ani slovo a také za žádnou cenu nevzpomenu fantastickou hrachovou polévku na večeři. Když nechtějí, tak ne!!!

Zajímavost: Antarktida společně se Saharou je brána jako jedna z nejsušších a největších pouští na Zemi. Množství srážek na Antarktidě je velmi malé, jelikož podnebí nad kontinentem je velmi chladné, aby mohlo absorbovat větší množství vodní páry. 90% ledu, který obsahuje 75% celosvětových zásob sladké vody je právě na Antarktidě.

Sušíme, větráme, driftujeme a zkušebně podpalujeme pecek. Jsme už kousek od polárního kruhu. Možná ho již zítra překročíme....

Pozdravujeme z driftující Selmy


26.01.2015