SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán

Bezvětrná noc. V 01.30 hod. začínáme driftovat. Od Hobartu nepoužíváme motor. Plujeme v rytmu měnícího se větru a počasí. Někde bokem nás minula Katharsis. Vyplouváme v 06.45. Celý den vane slabý vítr, stav moře 1-2. Houpačka. Jsme součástí prostoru. Klid.
Zajímavost – ve 12.00 hod. proplouváme okolo malebné ledové hory obydlené tučňáky. Valí se přes oceán. Zajímá mne, zda na Madagaskar.... kolektivní útok fotografů na spatřený objekt. Hned poté vzájemně na sebe a nakonec selfie s horou na pozadí.
Ve 17.23 hod. překračujeme antarktický polární kruh. Jsme nyní na druhé straně a ač se to nezdá, udělali jsme na naší stupnici další krok do cíle.
Večer nastal velký rozruch. Jako skoro každý den vyplňujeme dotazník – materiál, který bude sloužit vědcům po našem návratu, tak dnes se objevila otázka, zda slovo „excytacja“ má pouze pozitivní význam, nebo může mít i negativní. Diskuse se rozbíhala, odbíhali jsme a vraceli jsme se k cíli. Nedošli jsme k jednoznačnému závěru, i nadále si bude každý z nás vykládat toto slovo po svém.
Opět přišla noc-nenoc. Nadále je jasno, skvělá viditelnost. Větší tma nebude, pouze jasněji, plujeme statečně přes „osamělé šedesátky“ (brzy již přes „sedmdesátky“), kontrolujeme předpovědi pro vjezd do Rossova moře, čekáme na naši chvíli. Situace není jasná. Čekáme. Před námi jsou ještě více než dva měsíce plavby. Lepší je vplout do ledu na jistotu. Minimalizovat riziko. Samozřejmě by bylo nejlepší, pokud by na naší cestě žádný led nebyl. Uvidíme co nám přinese zítřek.
Zajímavost – Antarktický proud na hranici Tichého a Antlantického oceánu má průtok 215 milionů kubických metrů za sekundu. Všechny řeky světa v součtu pouhý 1 milion.

A my v klidu, po hladině......29.01.2015