SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán

Tento den bych nazval služební. Měl jsem 2x 6 ti hodinovou službu a 1 x 8 hodin. Kromě toho začal nᚠintensivni postup směrem na jih. Krájíme jednu zeměpisnou minutu za druhou a bedlivě pozorujeme ledy kolem nás. Plavba lodi v ledech vyžaduje od vedení lodi velké zkušenosti. My zatím jenom překonáváme menší ledová pole, která vznikla uvolněním ledu, který zamrzl předchozí zimu. Od kontinentálního ledu ulamovaného od břehu se liší svoji menší tvrdosti a silou.
Přes den svítilo krásně slunce a vítr jenom tak trochu lechtal plachty. Co je důležité, že zatím mezi ledovými poli nejsou velké vlny, což nám umožňuje klidnou plavbu.
Na odpichovaní ledu používáme hliníkové tyče. Je s podivem, jak je možné i takovou masu železa, jako je Selma, odstrčit od ledu a umožnit jí průjezd dál. Je to krásný zážitek, když se to podaří. Včera jsme nahráli pár ukázek těchto akcí na video.
Večer kapitán prodloužil varty, aby nás bylo víc připraveno bojovat s ledem. Naštěstí se moře uvolnilo a splnily se prognózy ze satelitu, že před námi je škvíra, kterou se dá do Rossova moře projet.
Kapitán zapnul nově instalované odsolovací zařízení a jsme tudíž soběstační ve výrobě sladké vody. Sladká voda ze zásobovacích tanků nám občas v potrubí zamrzá, takže je to dobrá zpráva.
Večer Kameňák 1 a 2. Série těchto komedií patří při pobytu na Antarktidě mezi mé oblíbené. Sedíme v jídelně v teplotě kolem
8 stupňů, naftova kamínka občas zhasnou a dymí dovnitř. Koukáme každý do svého přístroje a čekáme co bude. O půlnoci jdu spát. Začínal jsem přesně před 24 hodinami. Tak jsem z toho zblbnul, že jsem si myslel, že je pátek. Nebyl. Ten bude až zítra, tedy dnes. Máme "kambuz" a tentokrát je naděje, že nebudeme s Krzyskiem muset vařit a tudíž ani jíst liofy, ale o tom až příště.

S pozdravem vᚠDušan
a kolektiv jachtařů pod vedením Piotra Kuzniara.05.02.2015