SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán (DJ)

Přicházím na palubu ve 4 hodiny ráno a stal se zázrak. Je krásné moře, mírný vánek a na horizontu vychází slunce, které vlastně nezapadlo. Tak je to tady pořád, slunce nezapadá a tudíž nemůžete být svědky krásného východu slunce, magneticky kompas ukazuje plus minus blbost, protože magneticky jih planety je někde v moři kousek od nás a ne na jižním pólu, ledy a zima nám nevadí, protože přece proto jste sem přijeli ha,ha,ha... , a tak by se dalo pokračovat. Zkrátka, abych se vrátil k věci, dnešní ráno je úžasné a užíváme si ho s Tomkem a Krisem ( to je taky Krzysek, ale jiný, spolumajitel Selmy a hlavní elektronik).
Na horizontu je už vidět, že sněží a jsou tam další ledová pole. Liší se od těch předcházejících jednak velikostí ker, ale na druhou stranu nejsou tak kompaktní. Jedeme zatím pořád na plachty, což je vlastně cílem celého výkonu. V průběhu dne mají kluci pořád hezké počasí, ale sluníčko postupně vystřídala mlha, je bezvětří, mrtvá vlna s periodou 17 sekund se zdá být čtvrtým rozměrem trojrozměrného prostoru, protože kromě jízdy vpřed lodí po hladině je ještě rychlost lodi spolu s hladinou a nahoru a dolu a máte to. Když najíždíte na 3-4 metry vysokou vlnu, tak se vám okolí zdá dole a když přitom máte minimální rychlost po hladině, tak vám to připadá, že surfujete. Je to zajímavé, možná i zajímavější na klidném moři, než v akci za bouřky a velkých větrů.
Odpoledne a večer je celý tento úkaz ještě zajímavější a blíží se až scénám z akčních filmů, na konci kterých na vás vybafne příšera z hlubin a vy konečně dosáhnete pocitu, který má vaše partnerka, kvůli kterému jste přišli do kina. Stiskne vám silněji ruku a tím vám dá najevo svůj momentální pocit vztahující se k vaší osobě.
V 22 večer odcházím z varty a jachta se posunuje vpřed jenom silou vůle jejího kormidelníka, který se modlí, aby do něčeho (ledových ker, které ho obklopuji kolem dokola) při skoro nulové rychlosti jachty nevrazil.
Jacek peče chleba, tentokrát vše z čeho se chleba peče sehnal, tak mu držíme palce. Jakýkoli jednoduchý recept na dobrý polární chleba je od čtenářů vítán. Také odměníme.

S pozdravem a líbám své nejbližší Dušan

zdraví také posádka Selmy spolu s ,toho času pekařem, Jackem
07.02.2015