SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán - čím dál blíže Rossovu moři

Noc trávíme v driftu. Paluba je pokryta ledem, stejně jako všechny lana a plachty. Vrstva ledu je silná, okolo jednoho centimetru. V 05.00hod se objevuje vítr, který nám umožní vytáhnout kosatku a vyrazit. Současně začíná sněžit. Nepříjemné hlavně pro oči. Ještě k tomu musíme manévrovat mezi ledovými horami a krami. Počasí se lepší po dvou hodinách. Přestává sněžit, mizí mlha. Polární kruh, ač se zdá blízko, je stále ještě daleko. Určitě ho nepřekročíme v nejbližších dvou dnech. Plujeme na východ. Směr je daný ledovým polem. Až se ocitneme na úrovni průchodu ledovým polem, změníme směr plavby na jižní. Monitorujeme situaci a čekáme :-). (Jasek tvrdí, že jsme jako číhající tygr a skok přijde ve správném okamžiku, já si myslím, že jsme pouze rozumní). Den jsme strávili klidnou plavbou. Vítr 25-30 uzlů po poledni zmírnil. Hodně ker a několik menších ledových hor. Musíme mít v každém případě pořád oči otevřené. Nebezpečné je jak rychlé, místní vlnobití, tak i klid na hladině. Hodně informací nám přináší drobné úlomky ledu, zbytky ledového pásu a také kry. Ve 22.30hod. z důvodu slábnoucího větru stahujeme malou kosatku a dáváme velkou. Rychlost a manévrovatelnost vzrůstá. Plujeme dále. Dáváme pozor na led. V podpalubí je jako obvykle čtenářský kroužek, multimédia a zpracování fotografií. Vydává se vitamínové menu. Jako desert – jablka.

Pozdravujeme z „osamělých šedesátek“

Posádka děkuje za sms-ky

V noci stojíme v driftu. Celá paluba poprvé cvičně zamrzá. Kolem páté hodiny ranní natahujeme přední kosatku a vyrážíme kupředu. Kupředu znamená v tuto chvíli na východ. Na jih nás nepouští ledová pole. Trochu to nesouhlasí s tím co nám ukazují meteorologické mapy o stavu zaledování oblasti, ale to se jistě vysvětlí. Ledu je víc než mapy ukazují, nám to nevadí, protože ještě jsme nedosáhli celkové úrovně vjezdu do Rossova moře. Vítr je 25-30 uzlů.
Kolem nás jsou vidět střídavě ledové hory i malé ledy. Je třeba dávat při kormidlování pozor.

Máme s Krzyszkem kuchyni čili Kambuz. Vzhledem k tomu, že není ani neděle, ani svátek vaříme podle instrukci liofové chilli con carne. Fazole jsou tvrdé, dostalo se nám ostré kritiky od strávníků, hlavně kapitána. Doporučuji nejíst tak rychle a počkat, až se horká voda vsákne do fazolí a ty změknou. Úspěch - nevím jestli z mé propagandy nebo reality, ale strávníci si začínají pochutnávat. Nic jiného stejně nedostanou, tak co si to málo co je, ještě kazit. Tomek uvolňuje pro každého jablko. Nikdo si nedokáže představit, co červené tvrdé šavnaté tasmánské jablko udělá s chlapy středního věku. Úplná proměna osobnosti, všichni jsou plni humoru a srší vtipem. Děkuji Tomku. Večeře indoneská pálivá kuřecí polévka s nudlemi. Samozřejmě instantní, ale všichni postupně podléhají propagandě, tentokrát kapitána, jaký je to pamlsek.
Všichni se cpou se slzami v očích a dojídají poslední chleba s máslem, džemem, medem, sýrem.
Nakonec je uvolněna čokoláda. Doposud byl systém přídělu sladkostí - vše děleno 11-ti. Takže například dvě a půl sušenky atd. Na čokoládu vycházelo 3,1 čtverečku, což mně připadalo na děleni nereálné a proto jsem vymyslel o nedělitelné 3 čtverečky loterii. Ve spolupráci s Arturem jsme vytvořili 11 papírových čísel, vhodili do čepice a kapitán vytáhl tři čísla.
Samozřejmě, jako by toho nebylo dost, že jsem šel do rizika loterie, což byl revoluční nápad, vytáhl čísla 1,2,3. Moje, Arturovo - který čísla psal a Krzyszka, který byl se mnou v kambuzu. Ty komentáře na téma korupce atd. neměly konce. Tak jsem z toho zblbnul, že jsem nevěděl, jestli si mám výhru sníst, odevzdat celnímu úřadu či dát k dispozici ostatním. Tak jsem to udělal - dal ji do placu, a postupně, protože si nikdo nevzal si ji zase snědl.
Tak my si tady žijeme. Ještě, že zatím nemáme žádnou ponorku, jsme přece na výletě. Vyplňujeme svoje psycho - testy a ty teprve odpoví na všechny otázky.

Nálada dobrá. Přejmenoval bych ty osamělé 60-tky na nelidské 60-tky. Houpání, zima, pak sníh, pak d隝 - vítr, bez větru. Už abychom vyrazili na to Rossovo moře.

Zdravíme všechny příznivce polárního jachtingu z paluby Selmy.

Dušan s přáteli.


27.01.2015