Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích
© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.cz • O webu
Velký Jiní oceán, okolí ledové bariéry Rossova moře
Kpt. Piotr Kuzniar s 10-ti člennou polsko-českou posádkou začíná 5. etapu expedice SELMA-ANTARKTIDA-VYTRVALOSTCíl Jiní kout vech moří a oceánů doplout pod plachtama jako první jachta na světě do antarktické Velrybí zátoky leící na 78º 38` S. Dále to nejde.
Jsou to ji skoro 3 týdny od vyplutí z Hobartu v Tasmánii. Je za námi 10 měsíců a 16.400 mil (přes 30.000 km) expedice: SELMA-ANTARKTIDA-VYTRAVOLST (*), která je poctou Siru Ernestu Shackletonovi u příleitosti stého výročí jeho smrti. Začali jsme v dubnu 2014 obeplutím mysu Horn. Blííme se do finále: plavby pod plachtami přes Rossovo moře do nejjinějího kouta vech vod Velrybí zátoky leící na 78º 38` S. (**) Dále to nejde.
15. ledna jsme opustili Hobart, poslední týden plujeme mezi ledovými horami a krami, podél vnějí bariéry ledového pásu Rossova moře. Do poměrně čisté vody Rossova moře máme přiblině 100 námořních mil (200 km) souvislého ledu v kombinaci s krami o velikosti fotbalových hři. Je to velká výzva pro ledoborec a co teprve pro jachtu plující pod plachtami. Podle přijímaných a neustále aktualizovaných ledových a meteo předpovědí je situace na cestě k a přes Rossovo moře nadále nepřející, ledu je podstatně více ne v několika předchozích letech v tomto období. Čím dál častěji se musíme vyhýbat dalím pásům ledu. Po bouřkovém období v prvním týdnu plavby se nyní setkáváme s okamiky neočekávaného, několikahodinového ticha. Čím blíe 70º S je noc stále kratí a nakonec prohrává s celodenním světlem. Stratokumuly na nebi mění barvu mezi oranovou a červenou. Kdy se slunce schová za horizontem, objeví se velmi jasný měsíc. Poblí skupina keporkaků vypoutí fontány vody. V noci zahlédneme dalí velryby, dokonce Plejtváka obrovského největí zvíře na Zemi!
Aktuální předpověď nás varuje před přicházející silnou bouří. 4. února má vítr dosahovat rychlostí 40 uzlů, dalí den 50 uzlů a více (přes 100 km/h). Přijímáme rozhodnutí opustit 70. rovnoběku a plout směr NE, dále od přicházející tlakové níe. Počkáme na přeskupení několikakilometrových pásu ledu vlivem bouře. Nezapomínáme na hesla Stackletona Vytrvalost a Bezpečnost. Odplouváme od ledového pásu, ale I nadále musíme dávat pozor na okolo proplouvající ledové hory. Za několik dní zkusíme opět najít skulinu a doplout pod plachtami do Velrybí zátoky podle plánu.
Chceme doplout na místo odkud Amundsen začal výtěznou expedici na Jiní pól. Na toto místo doplul při své první antarktické expedici Stackleton a pojmenoval ho podle velké skupiny velryb, kterou zde potkal. Budeme se snait dokud bude jetě existovat ance a dokud máme časovou rezervu nechceme ustoupit z naeho plánu jízdy pod plachtami. Zároveň musíme brát v úvahu, e Rossovo moře musíme opusti do konce února. V březnu celá oblast kompletně zamrzá a průchod k oceánu se uzavírá na dalí rok.
V ROZHOVORU BĚHEM SATELITNÍHO VYSÍLÁNÍ DNE 03.02.2015 KAPITÁN PIOTR KUZNIAR ŘEKL:
Myslím si, e bouře zvyuje nai anci doplout pod plachtami do Rossova moře, jeliko nám pomůe otevřít dveře v ledové bariéře. Rezignovat na ná plán jízdy pod plachtami a probít za pomoci motoru iroký pás ledu jetě nechceme. Konec konců VYTRVALOST heslo Stackletona je také naím heslem. Nejblií 2 týdny nám dají odpověď na otázku zda se to podaří. Do dnes je jeho postoj a také jméno jeho lodi - ENDURANCE (VYTRVALOST) symbolem oddanosti, vytrvalosti a lidského bratrství. Selma je jedinou jachtou, která bude znovu plout po trasách vech Shackletonových expedic.
(*) Expedice Selma-Antarktida-Vytrvalost je několikaetapový jachtařský projekt naplánovaný na v sumě více ne 18.000 nM (více ne 33.000 km). Cesta jachty Selma Expeditions vede po stopách antarktických expedic Sira Ernesta Shackletona před 100 lety. Polská jachta, po návtěvě Jiní Georgie a Sloního ostrova (Jiní Shetlandy) v roce 2013, po obeplutí Hornova mysu (1. etapa) v dubnu 2014 a po letním překonání Pacifiku Magellanovým průlivem z Chile do Austrálie (2. etapa), se úspěně zúčastnila Regaty Rolex Sydney Hobart Cup (3. etapa). V lednu a únoru 2015 (4. a 5. etapa) posádka Selmy plánuje doplout na nejstudennějí místo na Zemi antarktické Rossovo moře. Plánovaný návrat kolem Antarktidy do Ushuaia (6. etapa) je očekáván na přelomu března a dubna 2015. Expedice Selma-Antarktida-Vytrvalost je jachtařskou poctou ke stému výročí poslední Stackletonovy expedice.
(**) Velrybí zátoka je velká ledová průrva v Rossově elfovém ledovci, který leí na 78º 38` S v místě, kde je moře nejblíe Jinímu pólu. Nejstudenějí na světě antarktické Rossovo moře, odděluje od dalích oceanů několikakilometrová bariéra (pás ledu), který se otevírá pouze na několik týdnů v roce. Břehy moře vyznačují jiní hranici zemských oceanů. Dále na jih je ji pouze led a sníh. Parkrát ročně tam připlouvají silné lodě s výkonnými motory, ale jetě nikdy tam nedorazila jachta plující pod plachtami. Toto místo bývá dostupné pouze během antarktického léta na přelomu ledna a února. Jinak přístup znemoňují nízká teploty, ledové hory, kry, rychlé a nepředvídatelné zamrzání a také vítr o rychlosti a 200 km/h.
Jestli podmínky dovolí posádka Selma Expeditions plánuje doplout do Velrybí zátoky jako první jachta v historii světového jachtingu, která to dokáe pod plachtami.
Více informací o posádce, jachtě a expedici: www.SelmaAntarktyda.com nebo www.antarcticfoundation.cz
Rossovo moře: Předpověď na 04.02.2015. Večer bouře 30-40 uzlů (8º Beauforta 70 km/h). V jihovýchodní oblasti (poblí Velrybí zátoky) východní vítr 20 uzlů (6º Beauforta 50 km/h).
Rossovo moře: Předpověď na 05.02.2015. Očekávává se silná bouře 40-50 uzlů (10º Beauforta 100 km/h) a více. V jihovýchodní oblasti východní vítr 25-30 uzlů (7º Beauforta 60 km/h).
04.02.2015