SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán, okolí ledové bariéry Rossova moře

Kpt. Piotr Kuzniar s 10-ti člennou polsko-českou posádkou začíná 5. etapu expedice SELMA-ANTARKTIDA-VYTRVALOST
Cíl – Jižní kout všech moří a oceánů – doplout pod plachtama jako první jachta na světě do antarktické Velrybí zátoky ležící na 78º 38` S. Dále to nejde.


Jsou to již skoro 3 týdny od vyplutí z Hobartu v Tasmánii. Je za námi 10 měsíců a 16.400 mil (přes 30.000 km) expedice: SELMA-ANTARKTIDA-VYTRAVOLST (*), která je poctou Siru Ernestu Shackletonovi u příležitosti stého výročí jeho smrti. Začali jsme v dubnu 2014 obeplutím mysu Horn. Blížíme se do finále: plavby pod plachtami přes Rossovo moře do nejjižnějšího kouta všech vod – Velrybí zátoky ležící na 78º 38` S. (**) Dále to nejde.

15. ledna jsme opustili Hobart, poslední týden plujeme mezi ledovými horami a krami, podél vnější bariéry ledového pásu Rossova moře. Do poměrně „čisté“ vody Rossova moře máme přibližně 100 námořních mil (200 km) souvislého ledu v kombinaci s krami o velikosti fotbalových hřiš. Je to velká výzva pro ledoborec a co teprve pro jachtu plující pod plachtami. Podle přijímaných a neustále aktualizovaných ledových a meteo předpovědí je situace na cestě k a přes Rossovo moře nadále nepřející, ledu je podstatně více než v několika předchozích letech v tomto období. Čím dál častěji se musíme vyhýbat dalším pásům ledu. Po bouřkovém období v prvním týdnu plavby se nyní setkáváme s okamžiky neočekávaného, několikahodinového ticha. Čím blíže 70º S je noc stále kratší a nakonec prohrává s celodenním světlem. Stratokumuly na nebi mění barvu mezi oranžovou a červenou. Když se slunce schová za horizontem, objeví se velmi jasný měsíc. Poblíž skupina keporkaků vypouští fontány vody. V noci zahlédneme další velryby, dokonce Plejtváka obrovského – největší zvíře na Zemi!

Aktuální předpověď nás varuje před přicházející silnou bouří. 4. února má vítr dosahovat rychlostí 40 uzlů, další den 50 uzlů a více (přes 100 km/h). Přijímáme rozhodnutí opustit 70. rovnoběžku a plout směr NE, dále od přicházející tlakové níže. Počkáme na přeskupení několikakilometrových pásu ledu vlivem bouře. Nezapomínáme na hesla Stackletona “Vytrvalost a Bezpečnost”. Odplouváme od ledového pásu, ale I nadále musíme dávat pozor na okolo proplouvající ledové hory. Za několik dní zkusíme opět najít skulinu a doplout pod plachtami do Velrybí zátoky podle plánu.

Chceme doplout na místo odkud Amundsen začal výtěznou expedici na Jižní pól. Na toto místo doplul při své první antarktické expedici Stackleton a pojmenoval ho podle velké skupiny velryb, kterou zde potkal. Budeme se snažit dokud bude ještě existovat šance a dokud máme časovou rezervu – nechceme ustoupit z našeho plánu jízdy pod plachtami. Zároveň musíme brát v úvahu, že Rossovo moře musíme opusti do konce února. V březnu celá oblast kompletně zamrzá a průchod k oceánu se uzavírá na další rok.

V ROZHOVORU BĚHEM SATELITNÍHO VYSÍLÁNÍ DNE 03.02.2015 KAPITÁN PIOTR KUZNIAR ŘEKL:
Myslím si, že bouře zvyšuje naši šanci doplout pod plachtami do Rossova moře, jelikož nám pomůže otevřít dveře v ledové bariéře. Rezignovat na nᚠplán jízdy pod plachtami a probít za pomoci motoru široký pás ledu ještě nechceme. Konec konců – VYTRVALOST – heslo Stackletona – je také naším heslem. Nejbližší 2 týdny nám dají odpověď na otázku zda se to podaří. Do dnes je jeho postoj a také jméno jeho lodi - ENDURANCE (VYTRVALOST) symbolem oddanosti, vytrvalosti a lidského bratrství. Selma je jedinou jachtou, která bude znovu plout po trasách všech Shackletonových expedic.

(*) Expedice „Selma-Antarktida-Vytrvalost“ je několikaetapový jachtařský projekt naplánovaný na v sumě více než 18.000 nM (více než 33.000 km). Cesta jachty Selma Expeditions vede po stopách antarktických expedic Sira Ernesta Shackletona před 100 lety. Polská jachta, po návštěvě Jižní Georgie a Sloního ostrova (Jižní Shetlandy) v roce 2013, po obeplutí Hornova mysu (1. etapa) v dubnu 2014 a po letním překonání Pacifiku Magellanovým průlivem z Chile do Austrálie (2. etapa), se úspěšně zúčastnila Regaty Rolex Sydney Hobart Cup (3. etapa). V lednu a únoru 2015 (4. a 5. etapa) posádka Selmy plánuje doplout na nejstudennější místo na Zemi – antarktické Rossovo moře. Plánovaný návrat kolem Antarktidy do Ushuaia (6. etapa) je očekáván na přelomu března a dubna 2015. Expedice „Selma-Antarktida-Vytrvalost“ je jachtařskou poctou ke stému výročí poslední Stackletonovy expedice.

(**) Velrybí zátoka je velká ledová průrva v Rossově šelfovém ledovci, který leží na 78º 38` S v místě, kde je moře nejblíže Jižnímu pólu. Nejstudenější na světě – antarktické Rossovo moře, odděluje od dalších oceanů několikakilometrová bariéra (pás ledu), který se otevírá pouze na několik týdnů v roce. Břehy moře vyznačují jižní hranici zemských oceanů. Dále na jih je již pouze led a sníh. Parkrát ročně tam připlouvají silné lodě s výkonnými motory, ale ještě nikdy tam nedorazila jachta plující pod plachtami. Toto místo bývá dostupné pouze během antarktického léta na přelomu ledna a února. Jinak přístup znemožňují nízká teploty, ledové hory, kry, rychlé a nepředvídatelné zamrzání a také vítr o rychlosti až 200 km/h.

Jestli podmínky dovolí – posádka Selma Expeditions plánuje doplout do Velrybí zátoky – jako první jachta v historii světového jachtingu, která to dokáže pod plachtami.

Více informací o posádce, jachtě a expedici: www.SelmaAntarktyda.com nebo www.antarcticfoundation.cz

Rossovo moře: Předpověď na 04.02.2015. Večer bouře 30-40 uzlů (8º Beauforta – 70 km/h). V jihovýchodní oblasti (poblíž Velrybí zátoky) – východní vítr 20 uzlů (6º Beauforta – 50 km/h).

Rossovo moře: Předpověď na 05.02.2015. Očekávává se silná bouře 40-50 uzlů (10º Beauforta – 100 km/h) a více. V jihovýchodní oblasti – východní vítr 25-30 uzlů (7º Beauforta – 60 km/h).





04.02.2015