SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Velký Jižní oceán - setkání s plejtvákem

Bylo neskutečně krásné „ráno“. Samozřejmě pravé noci nemáme, tak jsem použil takovou metaforu.
Podařilo se nám úspěšně vyhnout bouři, která šílí dále na jihu. Pluli jsme pod všemi plachtami, bez vln, kolem hranice ledové bariéry. V klidu jsme provedli další manévry tak, abychom nenarazili do ker. Skvěle. A v tom okamžiku se objevil kerporak. Párkrát si odfrkl, mávl ocasní ploutví a zmizel. Mezi krami se prosmýkla další velryba. Asi velryba černá.
Následně se vlevo od přídě objevil ON. Ohromné tělo se majestátně převalilo nad hladinou a opět se zanořilo. Pomyslel jsem si – velká „kráva“, ale ještě bez překvapení. Poté ten ON nabral směr Selma, lehce vlevo od přídě. A opět se vynořil, tentokrát ne dále než 50 metrů od trupu. Nozdry jako gigantické měchy vyfoukly „vodotrysk“ a následně se objevil kolos. Ale byl ohromný! A jak tlustý. Určitě větší než Selma. Tentokrát se již šrouby v hlavě poskládaly a průtok krve v organizmu se zrychlil. Na tváři se objevila horká vlna. Oči nervózně čekali na hřbetní ploutev. A je to! Nával horka se zdvojnásobil a myslí zablýsklo – MAŠINA.
Zavolal jsem Piotra křičíce: „Motýlí noho, asi to byl plejtvák obrovský“. Na to Piotr: „Kuřecí pírko, kde je kamera?“. V momentě mi svitlo. Přece pro takové případy nosím v kapse svůj voděodolný, malý fotoaparát. Pouze jestli se ON bude chtít ještě ukázat. ANO! Plynulým pohybem jsem vytáhnul „pistol“ a stiskl spoušt‘... Střela byla možná trochu slabá a nepřesná, ale nakonec..! Podařilo se zvěčnit na ne úplně kvalitním filmu celý převalující se kolos. A současně to bylo naposled, co jsme ho spatřili.
Zaběhl jsem pro knihu a začal porovnávat fotky. Bez pochyby je to ON. Napsali jsme rychle mail Kim, šéfové IAATO, která je profesionální bioložkou a má ohromné znalosti o mořských savcích. V příloze jsme samozřejmě zaslali fotky. Odepsala: „S největší pravděpodobností je to doopravdy plejtvák obrovský (ang. Blue whale – Modrá velryba), gratuluji k setkání“. Má radost trvá dodnes a bude i nadále, protože to je můj první Blue. A musíte vědět, že plejtvák obrovský je největší velryba a také největší zvíře na světě. Je na listině živočichů ohrožených vyhynutím, jeho populace je velmi malá. Po vyvražďování velryb v šedesátých letech minulého století, klesla jeho populace na 2%! Bohužel se nezvětšuje. Nikdo z jachtařů, které znám, ho ještě neviděl. Tak teď mi můžete závidět... (samozřejmě pokud to nakonec nebyl plejtvák myšok :-))05.02.2015