SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

Záliv Backdoor Bay, Rossův ostrov

Včera se „horskᓠskupina vydala na vulkán Erebus (nadmořská výška kolem 3.800 m). Příprava proběhla v noci a od časných ranních hodin. Pánové (Piotr, Wifi (Michal), Kris, Krzysiek, Artur a Luby (Piotrek)) zkompletovali vybavení, nachystali jídlo a vše sbalili. Od 10.00 začali vstupovat na pevninu. Bojují, pravděpodobně jim to potrvá 4-5 dní. Budeme vás informovat o jejich postupu při dobývání vrcholu Erebusu. Záložní skupina (ta, která zůstává na jachtě) musela připravit zásobu (sklad) potravin (liofilizáty zabalené v sudu) pro pozemní skupinu. To z důvodu možného špatného počasí, které by donutilo Selmu odplout ze současné pozice a pozemní skupina by musela na Selmu počkat na pevnině.
Taxikářem se stal Damian, zvládl 3 otočky, během kterých převezl veškeré vybavení a lidi. Skupina dobyvatelů se dala do pohybu, táhnouc za sebou „pulky“.
„Pulky“ – druh sáněk, které ulehčují přepravu po ledovcích a sněhu. Za chvíli nám zmizeli z dohledu.

„Mořskᓠskupina
Stojíme ukotvení v překrásném zálivu Bacdoor. Vysoké vrcholy hor Rossova ostrova se nádherně zrcadlí na klidné hladině moře. Nad námi modré nebe, pohádka. Kulisy jako k filmu o ráji.
Zmrzla nám voda v zásobnících Selmy, roztápíme led. Zaplňujeme vodou všechny dostupné zásobníky, pečeme chleba. Pecek hřeje. Jsme myšlenkami s chlapci v první linii. Jim se nyní určitě Selma jeví jako bezpečný a komfortní dům....
Odpočíváme a připravujeme se na návrat. Večer na kotvě po měsíci plavby -parádní relax, ale nezapomínáme na četné povinnosti.
Ze Selmy, která má nyní dvě tváře (jachtaři a mořští horalové), všichni posílají pozdravy!!!
Jacek, Dušan, Tomek, Damian a Leon (Leszek), a také Piotr, Luby, Kris, Wifi, Krzysiek a Artur.

PS: Včera proplul kolem Selmy ledový vor s bandou tučňáků na palubě. Záviděl jsme jim pohodovou plavbu, žádné obleky, bezpečnostní popruhy, dokonce ani záchranný kruh neměli..... Dnes Erebus zmizel za mraky, padá sníh, je šero. Na Selmě teplíčko, útulně, ale tam nahoře určitě není nejlépe... Držíme chlapcům palce!
Před chvilkou jsem byl v kontaktu s Erebusovou skupinou. Všechno je OK, jdou spát na první základně. Zítra kolem 22.00 LT máme naplánovaný další kontakt.

Tomek Lopata


19.02.2015