SVěTOVÝ REKORD PŘEKONÁN
Aktuální počasí v Antarktidě
Zajímavé odkazy
Sledujte nás na sociálních sítích

         


© 2024 Český antarktický nadační fond
Tvorba webu - webSEO.czO webu

SELMA EXPEDITIONS - Antarktida, Rossovo moře 2014-2015

Vážení přátelé,
dne 12. února 2015 v čase 21:29:44 našeho času v ČR
plachetnice SELMA dosáhla vytčeného cíle:


pozice 78 43,926 S a 163 40,957 W

což je nový světový rekord všech plovoucích plavidel.


Expedice SELMA v televizi

Reportáže o expedici SELMA vysílala TV Prima FAMILY v programu Prima Zoom Svět.
Všechny odvysílané díly najdete na zoom.iprima.cz

 

 

 

Napište posádce expedice SELMA zprávu!

Zpráva bude posádce odeslána na satelitní telefon na palubě plachetnice SELMA.
Číslo: 881621440894

NÁPOVĚDA:
Reply Email - e-mailová adresa pro odpověď
Message - vaše zpráva bez diakritiky

Characters remaining - zbývající znaky
Send Message - odeslat zprávu

VE STOPÁCH PLACHETNICE SELMY AŽ K NEJJIŽNĚJŠÍMU MÍSTU DOSTUPNÉMU VIRTUÁLNÍM PLAVIDLEM

Touto hrou si můžete vyzkoušet doplout na nejjižnější místo na Antarktidě dostupné plavidlem a otestovat své navigační schopnosti podobně, jako to prováděla posádka plachetnice Selma, když dosáhla světového rekordu.

Naše hra využívá jiné hry Volvo Ocean Race Game, která vyplouvá do etapy z Aucklandu (Nový Zéland) do brazilského Itajaí. Hra začíná spolu s odjezdem skutečných plachetnic. Bohužel od severu se k Aucklandu blíží hurikán s větrnými poryvy s rychlostí až 200km/hod. Kvůli extrémně silnému větru, který s velkou pravděpodobností sebou nese i výskyt vyjímečně vysokých vln, se vyplutí reálných i virtuálních lodí odsouvá na úterý 17.3.2015 21 hod. našeho času a může být ještě ovlivněno dalším vývojem počasí. Z důvodu využití jiné hry není přístav, ze kterého se vyplouvá, Hobart v Tasmánii, ale Auckland na Novém Zélandu. Tato trasa je zhruba stejně dlouhá a na navigační schopnosti podobně náročná. Navigaci, která je u skutečných plachetnic o několik úrovní náročnější, řeší na každé lodi navigátor. Navigátor, stejně jako hráč na virtuální lodi, sleduje podobné předpovědi počasí, ale navíc i předpovědi proudů a hlavně jede v reálném počasí, které není možno spočítat a nabídnout v předpovědi. Zde se uplatňují dlouhohobé zkušenosti navigátorů. Dále jsou zde i jiné faktory, jako provoz plavidel na trase plachetnice, kdy velké lodě nemohou kličkovat mezi plachetnicemi, protože jim to fyzikální zákony neumožňují, i když nemají přednost. Dále se u pobřeží nebo v průlivech pohybuje mnoho neosvětlených rybářských lodiček se sítěmi. Vám ale na virtuálních lodích nic z toho nehrozí.

Pokud by vás zaujala navigace nebo přitáhlo moře, můžete se informovat o studiu na námořní škole se zaměřením na navigaci nebo o jiných profesích. Čeští studenti, kteří by chtěli absolvovat podobnou reálnou plavbu po moři, se mohou dostat prostřednictvím firmy C.O.S. -  CREW MANAGEMENT, s.r.o (www.crewmanagement.cz) na Námořní akademii ve Štětíně, po jejímž úspěšném ukončení se absolventům otevřou dveře do kariéry námořních důstojníků.

Tato hra vám tedy umožní vystartovat ve výše uvedenou dobu z Aucklandu do Rossova moře. Během plavby určitě zažijete nejeden „štorm“, který vás může posunout o mnoho mil či kilometrů dopředu, ale i oblasti s velmi slabým větrem. Zkušený navigátor se bude snažit z předpovědí, které jsou do hry přenesené z výpočtů jednoho z několika předpovědních modelů, využít těchto dynamických podmínek počasí k dosažení co nejkratšího času. Cílem je nejjižnější místo, kam lze v této hře doplout. Má souřadnice 85°28,42‘S a 154°26,12‘W. Bystrý čtenář si určitě všimne, že je zeměpisná šířka ještě větší, než byl rekord plachetnice Selma. Je to tím, že na mapě hry není Rossův šelfový ledovec (http://cs.wikipedia.org/wiki/Ross%C5%AFv_%C5%A1elfov%C3%BD_ledovec), který jachtu Selma limitoval při plavbě na jih. Pokud by tedy došlo k dalšímu oteplení planety, tento ledovec by spolu s další polární „ledovou zásobou sladké vody“ roztál a bylo by možné doplout až k tomuto místu a vytvořit tak absolutní světový rekord. Lidstvo by ale pravděpodobně řešilo problém se vzestupem hladiny oceánů (http://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD) a nějaká budoucí „Selma“ by možná startovala ze stejného přístavu - Hobart, ale z výrazně jiného místa, než startovala plachetnice Selma nyní. Proto bychom si asi všichni přáli, aby dalšího rekordu bylo dosaženo až za desítky let později nebo nejlépe již nikdy.

Po dosažení nejjižnějšího místa můžete dále pokračovat ve stopách Selmy až do Ushuaia (Argentina) na mysu Horn v Jižní Americe (http://cs.wikipedia.org/wiki/Ushuaia). Ushuaia je nejbližší přístav, odkud vyplouvají lodě s turisty, kteří si jedou zblízka prohlédnout Antarktidu. K těmto lodím patří i jachta Selma (http://yachtcharters.cz/plachetnice-selma/) a v příhodných podmínkách by mohla doplout i k Mendelově Polární stanice na ostrově Jamesse Rosse (http://antarcticfoundation.cz/ceska-vedecka-stanice-v-antarktide/). K Mendelově Polární stanici můžete cestou do přístavu Ushuaia doplout virtuální jachtou i vy. Její souřadnice jsou: 63°48‘S a 57°53’W.

Virtuální plavba k nejjižnějšímu místu bude trvat kratší dobu (cca 14dnů), než plavba jachty Selma (28 dnů), protože virtuální lodě jsou závodní lodě posledního typu Volvo Ocean 65 Class a spadají do třídy nejrychlejších jednotrupých lodí. Jachta Selma je celokovové konstrukce, má přes 30 let, ale je stále ve výborné kondici a hravě si poradí s podmínkami těchto šířek i teplot. Více o jachte Selma v polštině: http://www.selmaantarktyda.com/jacht/ . Reálné kompozitní jachty Volvo Ocean 65 Class by si z bezpečnostních důvodů na tuto trasu netroufly a jedou v dostatečné vzdálenosti od prvního výskytu plujícího ledu. Více o jachtách Volvo Ocean 65 Class v angličtině: http://www.volvooceanrace.com/en/boat.html .

 

Pravidla hry a přihlášení do hry:

1/ Přihlášení se do hry: http://www.volvooceanrace.com/en/game.html . Pro registraci musíte zadat svou mailovou adresu, nějaké heslo a název své virtuální jachty. Název jachty MUSÍ splňovat následující podmínku: musí být ve formátu AntarktidaXX, kde XX je pořadové číslo lodi. Jakákoliv loď s jiným názvem jede mimo soutěž, protože by nebyla dohledatelná. Hry Volvo Ocean Race Game se nyní účastní přes 180 tisíc jachet. Název „Antarktida“ má loď, která jede kurzem, který by se měl blížit optimálnímu a jede mimo soutěž.

2/ Hra se dá hrát na PC (bude chtít doinstalovat SW), tabletu s Androiden, IOS,... Všude tam, kde běží Flash Player.

3/ Hra je zdarma, ale umožňuje dokoupit profi plachty, které jsou rychlejší.

4/ Průběžné i finální pořadí prvních tří lodí se bude zveřejňovat na těchto webových stránkách

 

Přejeme příjemnou hru.

 

Aktuální den a čas na SELMĚ: 20.05.2024 01:50